Hypoteční úvěry - prosinec 2024: objemy hypoték, aktuální nabídkové úrokové sazby, komentář k aktuálnímu dění na trhu
KOMENTÁŘ K AKTUÁLNÍMU DĚNÍ NA TRHU
Hypoteční úvěry v listopadu držely trend posledních měsíců
Leden vždy zřetelně ukazuje jednu velice nepříjemnou věc: Česká národní banka coby oficiální zdroj údajů o trhu s hypotečními úvěry zveřejňuje data s měsíčním zpožděním. Roky doufám ve změnu, roky jsem zklamaný.
V lednu jsme všichni natěšení na to, že zrekapitulujeme minulý rok a jedeme dál. Ale nyní, na počátku ledna máme k dispozici bohužel teprve listopadová data. A upřímně - koho bude ještě v únoru zajímat rok 2024?
Objemy hypotečních úvěrů v listopadu překonaly 24 mld. Kč. Z toho zhruba 3,3 mld. Kč tvořily refinancované úvěry a 20,8 mld. Kč šlo na vrub nově poskytnutým hypotečním úvěrům.
Za jedenáct měsíců roku 2024 tak banky poskytnuly asi 225 mld. Kč hypotečních úvěrů a dá se tedy čekat, že celý rok se dostane na dohled objemu 250 mld. Kč. To je velmi pěkný výsledek. Mnohem lepší, než by si kdo na začátku roku 2024 tipnul.
Úrokové sazby klesají (hodně pomalu)
Úrokové sazby v listopadu byly opět o kousek nižší, než v předchozím měsíci, ale meziměsíční pokles byl jen několik setin procentního bodu. V listopadu se tedy v průměru hypotéky poskytovaly za 4,91 % p. a.
Úrokové sazby se většinou odvozují od ceny tzv. úrokových swapů (interest rate swap, IRS). Ty ilustrují cenu peněz na delší období, typicky na tři, pět a více let. A zde je v posledních týdnech vidět něco mezi stagnací až mírným růstem. Jinými slovy, cena zdrojů aktuálně nedává důvod pro snižování úrokových sazeb. Je pravda, že před koncem roku několik bank sazby mírně snížilo, ale vývoj ceny zdrojů dveře ke snižování sazeb aktuálně zavřel. Výhled vývoje úrokových sazeb je tedy nejspíše ve znamení stagnace.
Platební morálka hypotečních klientů
Důslednost ve splácení závazků plynoucích z hypotečních úvěrů měříme pomocí ukazatele tzv. nevýkonných úvěrů. Značíme je zkratkou "NPL" z anglického "non-performing loans".
Objem nevýkonných úvěrů v posledních měsících roste, ale roste velice, velice pomalu. Snad ani není fér nazvat to růstem. Jsou to spíše drobné statistivcké výkyvy, které shodou okolností jdou několik měsíců jedním směrem. Podíl nevýkonných úvěrů na celém portfoliu hypoték činí 0,6 %, což je na úrovni historicky nejlepších hodnot.
V závěru roku proběhlo zatím poslední měnově politické zasedání bankovní rady České národní banky na kterém došlo k přerušení série postupných snižování klíčových úrokových sazeb. Po osmi sníženích v řadě se tentokrát většina členů bankovní rady přiklonila k ponechání úrokových sazeb beze změn. Nejdůležitější z nich, tzv. čtrnáctidenní repo sazba tedy zůstala na úrovni 4 %.
Pro ponechání sazeb beze změn hlasovalo 5 členů bankovní rady. Zbylí dva členové hlasovali pro snížení o 25 bazických bodů. Rozhodnutí tedy bylo výraznou většinou.
Další zasedání nás čeká 6. února 2025.
Zdroj: Analýza hypotečních úvěrů Gepard Finance, autorem komentáře je David Eim
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Znečištění, které není vidět: klíčem k odstranění mikropolutantů z odpadní vody jsou moderní technologie
- YIT rozšiřuje spolupráci s RSJ o projekt Toivo Roztyly
- Stav zásob plynu v Česku klesá a blíží se aktuálně k 59% naplněnosti zásobníků, stav zásob oproti loňskému roku je zhruba o 29 procentních bodů nižší
- Trendy v energetice pro rok 2025
- Jak je na tom vaše obec v třídění odpadů? Zjistíte to v novém datovém nástroji MŽP