Vlastní bydlení? Pro většinu Pražanů nedostupné, nájmy nabízejí cenově výhodnější alternativu

 

Vlastnické bydlení v Praze se stává téměř nedosažitelným. Nájem se tak ukazuje jako vhodnější řešení pro stále větší počet lidí. Společnost BTR Consulting, specialista na komplexní služby v oblasti nájemního bydlení, zveřejnila srovnání nákladů na bydlení v nájemních projektech typu BTR (Build-to-Rent) a v nových bytech pořízených na hypotéku. Výsledky jasně ukazují, že nájem je nejen výrazně dostupnější, ale také přináší řadu dalších výhod.

Nájem téměř o polovinu levnější než hypotéka

Průměrná měsíční splátka 80% hypotéky na 30 let při koupi nového bytu dosahuje podle analýzy BTR Consulting
40 000 . Oproti tomu průměrné měsíční nájemné v BTR projektech činí 27 000 . Rozdíl je zřejmý – nájemní bydlení je o třetinu levnější.

Dostupnost bydlení, nájemní versus vlastnické

„Další významnou výhodou nájemního bydlení jsou nižší počáteční náklady. Zatímco u nájmu v BTR projektech je potřeba počítat s výdaji ve výši přibližně 81 000 , což tvoří kauce v obvyklé hodnotě trojnásobku nájemného (lze ale využít rent bond a neplatit kauci), při koupi vlastního bytu přes hypotéku je nutné mít naspořeno minimálně 20 % hodnoty nemovitosti. Při aktuálních cenách jde o částku 2 400 000 Kč, zahrnující i nábytek a spotřebiče, protože většina nových bytů se prodává nevybavených,“ komentuje Zuzana Chudoba, zakladatelka a majitelka společnosti BTR Consulting. Mladší kupující (do 36 let) mají tuto hranici sníženou na 10 %, avšak i tak jde o částku v řádu milionů korun.

Výhody BTR projektů: stabilita, doprovodné služby a komfort

Projekty BTR jsou koncipovány výhradně pro nájemní bydlení, což znamená, že jsou byty často již kompletně vybaveny a připraveny k okamžitému nastěhování. Nájemníci v BTR projektech oceňují také stabilitu nájemních smluv, transparentní podmínky a doprovodné služby, jako jsou recepce, údržba, sdílené prostory nebo komunitní aktivity.

Na rozdíl od vlastnického bydlení, kde musí majitel platit nejen hypotéku, ale i další výdaje jako daň z nemovitosti, pojištění nebo příspěvky do fondu oprav, v případě BTR nájemníci těmito náklady zatíženi nejsou.

Rostoucí trh BTR projektů

Vysoké úrokové sazby hypoték spolu s rekordními cenami nemovitostí v hlavním městě způsobují, že vlastnické bydlení je pro mnoho lidí stále méně dosažitelné. Nájemní bydlení v projektech typu BTR se tak stává vyhledávanou variantou a tím i atraktivní příležitostí pro investory, kteří zde vidí stabilní příjmy a dlouhodobý růstový potenciál.

Díky pečlivému plánování a zaměření na efektivitu jsou byty v BTR projektech zpravidla o něco menší. To je činí výnosnějšími pro investory a zároveň cenově dostupnějšími pro nájemníky, což minimalizuje riziko neobsazených jednotek. Navíc současné socioekonomické podmínky naznačují, že poptávka po nájemním bydlení bude v následujících letech růst. Tento trend podporuje i vyšší mobilita obyvatel, změny životního stylu a preferencí mladších generací, které volí flexibilní a méně závazné formy bydlení.

Data o nájemním bydlení vycházejí z interních statistik BTR Consulting za první pololetí roku 2024. Pro výpočet nákladů na vlastnické bydlení byly použity:

· průměrné ceny prodaných bytů od společností Central Group, Skanska a Trigema za třetí čtvrtletí 2024,

· průměrná velikost nových bytů za druhé čtvrtletí 2024 od stejných společností,

· průměrná úroková sazba nových hypoték na koupi nemovitosti podle Hypomonitoru ČBA za říjen 2024.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy