Co musíme vědět do nového týdne!

Údaje o inflaci tento týden pravděpodobně prověří odolnost investorů na pozadí páteční silné zprávy o zaměstnanosti a nejistoty ohledně politických plánů Donalda Trumpa. Ceny ropy jsou na několikaměsíčních maximech, protože obchodníci s energiemi se připravují na přerušení dodávek. Začíná výsledková sezóna za poslední kvartál roku 2024. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.

 Údaje o inflaci

 Vzhledem k tomu, že oživení inflace představuje jedno z klíčových rizik pro akciové trhy, budou středeční údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) pečlivě sledovány. Trhy již posunuly očekávání dalšího snížení sazeb Federálního rezervního systému na červen poté, co páteční nečekaně silná zpráva o zaměstnanosti ukázala, že počet zaměstnanců se minulý měsíc zvýšil o 256 000, což výrazně překonalo odhadovaných 160 000, a míra nezaměstnanosti klesla na 4,1 %.

 Ekonomové předpokládají, že prosincový index spotřebitelských cen vykáže meziroční nárůst o 2,9 %. Přestože Fed v září začal snižovat úrokové sazby pod dojmem, že inflace polevila, roční tempo inflace zůstává nad 2% cílem centrální banky. Pro rok 2025 Fed předpokládá, že inflace vzroste na 2,5 %.

 Zápis z posledního zasedání Fedu, zveřejněný ve středu, naznačil obavy tvůrců politiky, že Trumpova obchodní a imigrační opatření by mohla prodloužit období, během nějž se Fed bude snažit dostat inflaci zpět k 2% cíli.

 Velké banky zahajují výsledkovou sezónu

 Ve středu odstartují čtvrtletní výsledky významné americké banky, konkrétně JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup a Goldman Sachs. Ve čtvrtek se k nim přidají Bank of America a Morgan Stanley. Analytici předpokládají, že vysoké příjmy z investičního bankovnictví a obchodování spolu se zmírněným tlakem na růst úrokových sazeb u vkladů zajistí bankám příznivou výsledkovou sezónu.

 Očekávání se zvýšila také po Trumpově volebním vítězství, neboť se předpokládá, že nový prezident podpoří deregulaci a reformy daňového systému nakloněné byznysu. Tyto změny by mohly výrazně posílit ziskovost bank. Podle údajů LSEG IBES, na které se odvolává agentura Reuters, se očekává, že zisky společností z indexu S&P 500 v tomto čtvrtletí meziročně vzrostou o téměř 10 %.

 Inflace ve Spojeném království

 Ve středu se pozornost investorů zaměří také na data o inflaci ve Velké Británii. V posledních týdnech se totiž zvýšil tlak na britské státní dluhopisy, což do jisté míry souvisí s novou labouristickou vládou, která plánuje stimulovat slábnoucí ekonomiku.

 Výnosy britských dluhopisů od září soustavně rostou v důsledku nižších očekávání ohledně snižování sazeb Bank of England, většího objemu vládních výpůjček v říjnovém rozpočtu a růstu výnosů amerických státních dluhopisů. K tomu přispívají i předpoklady, že Trumpova administrativa povede uvolněnější fiskální politiku a zvýší cla. Analytici očekávají, že prosincový index spotřebitelských cen v Británii vzroste meziročně o 2,6 %, čímž se udrží nad 2% cílem Bank of England.

 Investoři rovněž vyhlížejí komentáře čelných představitelů BoE. V úterý by měla vystoupit viceguvernérka Sarah Breedenová a ve středu člen měnového výboru Alan Taylor, kteří mohou naznačit další směřování měnové politiky.

 Údaje z Číny

 Na konci týdne zveřejní Čína řadu makroekonomických dat, která investorům umožní posoudit stav druhé největší světové ekonomiky v době, kdy čelí výzvám v podobě hrozících celních restrikcí ze strany USA. Páteční zpráva o HDP by měla potvrdit, že Čína splnila svůj cíl 5% růstu pro rok 2024, jak již avizoval prezident Si Ťin-pching koncem prosince. Spolu s tím Peking zveřejní údaje o cenách nemovitostí, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách.

 Podle náměstka čínského ministra financí Liao Mina má Peking v letošním roce dostatek prostoru a nástrojů pro podporu hospodářského růstu prostřednictvím fiskálních opatření, včetně zvyšování investic.

 Ropné sankce

 Ceny ropy se v pátek vyšplhaly o více než 3 % na nejvyšší hodnoty za poslední tři měsíce v reakci na nejrozsáhlejší balíček amerických sankcí, namířených proti ruským příjmům z ropy a plynu. Administrativa prezidenta Joea Bidena zavedla sankce cílené na ruské producenty ropy, tankery, zprostředkovatele, obchodníky a přístavy, čímž zasáhla všechny části ruského produkčního a distribučního řetězce.

 Futures na ropu Brent uzavřely na 79,76 USD za barel poté, co poprvé od 7. října překonaly hranici 80 USD. Americká ropa WTI se usadila na hodnotě 76,57 USD za barel. Načasování těchto opatření před Trumpovou inaugurací 20. ledna zvyšuje pravděpodobnost, že sankce budou ponechány v platnosti a mohly by sloužit jako vyjednávací páka v rámci jednání o mírové smlouvě s Ukrajinou, tvrdí analytici.

 Ing. Libor Stoklásek, MBA
Algoimperial

AlgoImperial

Algoimperial Fund je plně automatizovaný fond obchodující na mezibankovním trhu měn. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů, jehož hlavní činností je správa klientského majetku pomocí automatických obchodních strategií. Systémy využívají volatility investičních aktiv a uzavírají obchody v desítkách sekund, přičemž Algoimperial velmi důsledně klade důraz na stabilitu, striktní risk management a maximalizaci profitu s nízkou nákladovostí.

Více informací na: www.algoimperial.com



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality