Trh s bydlením v Praze 2025 - analýza
Druhé pololetí roku 2024 přineslo na pražský trh institucionálního nájemního bydlení další významné změny a dynamiku, které naznačují, že letošní rok by mohl být pro tento segment rekordní. Analýzy ukazují, že institucionální investoři pokračují v expanzi, což podtrhuje rostoucí význam nájemního bydlení jako budoucí klíčové oblasti rezidenčního trhu v České republice.
Tento trend potvrzuje rostoucí zájem domácích i zahraničních investorů, kteří sledují český trh a aktivně vyhledávají vhodné projekty. Mezi hlavní události uplynulého období patří například akvizice na Opatově realizovaná fondem REICO ČS NEMOVITOSTNÍ (RČSN), který se na jeho nákupu dohodl s developerskou skupinou FINEP a tímto krokem rozšířil své portfolio o významný projekt nájemního bydlení.
Jedním ze zásadních faktorů, který ovlivňuje růst institucionálního nájemního bydlení, je výrazný rozdíl mezi náklady na vlastnické bydlení a výší nájemného. Podle naší poslední analýzy je průměrný měsíční nájem v BTR projektech o třetinu levnější než průměrná měsíční splátka 80% hypotéky na 30 let. Tento rozdíl přitahuje nejen nájemníky, ale i investory, kteří zde vidí stabilní a dlouhodobě udržitelný příjem.
ROZDĚLENÍ PRAŽSKÉHO TRHU NA BTR, CO-LIVING A PBSA
Pro rok 2025 očekáváme pokračování růstu nájemného v Praze přibližně o 5 %, s ohledem na lokalitu a kvalitu vybavení. Segment institucionálního nájemního bydlení zároveň rozšíří nabídku díky zvýšené aktivitě developerů, kteří začínají intenzivněji spolupracovat s investory. Počet transakcí by se tak měl dále zvyšovat, a to i díky vstupu nových zahraničních fondů a dalších subjektů, jako jsou města či instituce hledající diverzifikaci svých portfolií.
Rok 2024 také ukázal, že v České republice existuje prostor pro vznik nových investičních fondů specializovaných na nájemní bydlení. Rostoucí ceny bytů a omezená dostupnost vlastnického bydlení podporují atraktivitu tohoto oboru. Důležité bude také další legislativní a infrastrukturní podpora, která umožní plynulý rozvoj této klíčové oblasti rezidenčního trhu.
Druhé pololetí roku 2024 lze označit za období potvrzení hlavních trendů na trhu nájemního bydlení a příprav na jeho další růst. Omezená dostupnost vlastnického bydlení, způsobená vysokými cenami nemovitostí a neklesajícími úrokovými sazbami hypoték, zůstává hlavním faktorem, který podporuje poptávku po nájmech. Tento vývoj dále posilují měnící se preference obyvatel, kteří stále více vyhledávají flexibilnější formy bydlení. Tyto okolnosti naznačují, že nájemní bydlení bude i nadále hrát zásadní roli v řešení bytové dostupnosti nejen v Praze, ale také v dalších městech České republiky.
Co-living
PRAŽŠTÍ PRONAJÍMATELÉ V BTR
V žebříčku investorů do segmentu BTR nedošlo od minulého pololetí k výrazným změnám. Ve všech kategoriích si svou vedoucí pozici drží společnost AFI HOME s 873 byty v pronájmu a dalšími 1 130 jednotkami v přípravě. Nováčkem v grafu níže je fond REICO ČS NEMOVITOSTNÍ, jenž akvizicí projektu na Opatově se 170 byty vstoupil do segmentu institucionálního nájemního bydlení. Tato akvizice představuje zároveň jedinou transakci druhého pololetí roku 2024. Dále se na podzim začala pronajímat první budova s 65 byty projektu Amadeus Rezidence od Dostupného bydlení České spořitelny.
Investoři
ROSTOUCÍ SEGMENT
V databázi BTR za Prahu evidujeme více než 12 000 dokončených či připravovaných bytů v BTR projektech. V provozu je ale pouze čtvrtina z nich. Další čtvrtina se již staví. Rozdělení BTR
Zdroj:BTR Consulting
ROSTOUCÍ SEGMENT
Více než třetina bytů v existujících BTR projektech se nachází na Praze 9, kde se zároveň i
nejvíce nájemních bytů aktuálně staví. V kategorii teprve připravovaných projektů dominuje
Praha 3.
V našich statistikách jsou zařazeny pouze moderní nájemní projekty v Praze s 50 a více bytovými jednotkami. Území Prahy dělíme do 22 správních obvodů.
Zdroj: LIVING SECTOR MARKET REPORT PRAHA, BTR Consulting
2024
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Vánoční nákupy elektroniky trhaly rekordy
- Pražský trh institucionálního nájemního bydlení stabilně roste
- Lidé si loni vzali nové hypotéky za 228 miliard korun, průměrná hypotéka vzrostla o pětinu
- Jen zlomek domácností měnil na přelomu roku dodavatele elektřiny. Zálohy se ustálily, 65 procentům Čechů zůstávají ve stejné výši
- Počet připojených zdrojů do elektrizační soustavy se loni zvýšil o čtvrtinu. Celkový instalovaný výkon v ČR vzrostl o temelínský blok