David Becher se narodil v Karlových Varech 19. února 1725 v domě U Dvou řetězů

16. 1. 2025 | Historie, UNESCO, Z Karlových Varů, Zdraví a lázeňství

David Becher se narodil v Karlových Varech 19. února 1725 v domě U Dvou řetězů. Pocházel ze starobylého karlovarského rodu, který měl téměř v každé generaci lékaře či lékárníka.

Vyrůstal v těsné blízkosti Vřídla, a byl tak od dětství silně ovlivněn fenoménem léčivých pramenů. Po absolvování latinské školy při piaristickém klášteře v Ostrově odešel David Becher roku 1746 na pražskou univerzitu. Svá studia začal filozofií, ale po dvou letech přešel na medicínu. Jeho největší zálibou byla chemie. Po ukončení studií působil krátce jako lékař ve Vídni. Karlovarský balneolog a znalec léčivých vod byl v letech 1757 až 1758 děkanem lékařské fakulty tehdejší Karlo-Ferdinandovy univerzity odkud se však vrátil do rodných Karlových Varů, aby se zde naplno věnoval balneologické praxi a studiu pramenů. Odmítal kvůli tomu i lákavé nabídky pracovních míst z Prahy. Stal se všestranně nadaným a vyhledávaným lázeňským lékařem.

Velice blízko dnešnímu využívání pramenů je postup, který propagoval David Becher. Jde o pitné kúry s maximální denní dávkou dva litry, přičemž se voda pije přímo u pramenů. Určil jako první teplotu Vřídla a začal prodávat návštěvníkům leštěný vřídlovec jako upomínku na jejich pobyt. Vedle hlavní dopolední pitné kúry zavedl také menší odpolední. Propagoval větší kulturu pití, což vedlo k výrobě speciálních picích pohárků. Od roku 1764 vyráběl vřídelní sůl, ta byla známa ale již dříve. Pro větší pohodlí pacientů, kteří v souladu s jeho doporučeními začali pít vodu u pramenů, postupně vznikaly v jejich okolí pavilony a kolonády, a to vše za jeho velkorysé finanční podpory.

V současné době nalezneme ve městě pouze dvě zmínky o Davidovi Becherovi, je po něm pojmenovaná ulice v obchodním centru města a jeho jméno dominuje na průčelí Císařských lázní. Pomník (busta) zhotovený na žádost karlovarských lékařů v roce 1855 vytvořil vídeňský sochař Anton Dominik Ritter von Fernkorn. Nejvíce se o zhotovení busty zasadil karlovarský radní MUDr. Rudolf Manl. Busta stávala na vysokém soklu (nadživotní velikost) u litinových sloupů bývalé Vřídelní kolonády. Při demolici kolonády v roce 1939 byla busta patrně ztracena.

Zdroj: wikipedia, K. Ludwig, Sborník přednášek balneologické konference 2010
Portrét od karlovarského malíře Josefa Kramolína „archiv Muzea Karlovy Vary

Karlovy Vary oslaví 300. výročí narození "Hippokratova Karlových Varů"

VARY°Becherovy



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky