Pětivteřinová pauza může zachránit vztah, brání výbuchu emocí, potvrzuje studie

Redakce, 22.1.2025
ilustrační foto

Stává se vám ve vztahu, že se oba v hádce rozžhavíte doběla kvůli maličkosti? Až se situace vymkne kontrole a hlučná hádka po italsku je na světě? Komu taky ne, jsme přeci jen lidé. Zároveň by nám ale měla zablikat kontrolka, když se to děje stále častěji – může to totiž mít velmi nepříjemné důsledky.

Přestože se občas hašteřit a trochu upustit páru patří k párovému životu, všeho moc škodí a časté hádky můžou zbytečně rozvrátit vztah dvou lidí, kteří se mají rádi. Jak je to časté? Každý pátý český muž i žena už někdy dostali kopačky s odůvodněním: „vždyť se pořád jenom hádáme!“, jak ukázal nedávný průzkum českého e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz, do kterého se zapojilo přes 9000 osob.

Pokud si právě začínáte lámat hlavu, jak se vyhnout výměnám názorů se svou láskou, vězte, že se nemusíte namáhat. Klidně nechejte tyto situace nastávat, protože pomáhají vyčistit vzduch – ale naučte se s nimi lépe zacházet. Podle studie  - https://www.nature.com/articles/s44271-024-00122-4 - vědců ze skotské University of st. Andrews by vám mohlo bohatě stačit, když si budete dávat v hádce pauzičky – mnohem kratší, než byste si nejspíš mysleli.

Agrese je nakažlivá

V experimentu hrály páry 30 kol reakční hry, celkem tak proběhlo přes 6000 kol. Vítěz měl poraženému pustit hlasitý nepříjemný zvuk do sluchátek. Pokud měli účastníci možnost jednat ihned, jejich agrese rostla – hlavně, když byli oba podráždění. Vítězové častovali poraženého mnohem hlasitějším a nepříjemnějším zvukem, než když museli před reakcí počkat – ať už 5, 10 nebo 15 vteřin. Překvapivě bylo čekání 5 vteřin stejně účinné jako delší pauzy. Studie tedy ukázala, že i krátká přestávka dává lidem čas uklidnit se a zabránit eskalaci situace.

Výzkumníci také zjistili, že agresivní chování párů – v tomto případě hlasitost nepříjemného zvuku – bylo výrazně ovlivněno emočním stavem obou partnerů. Když byli oba nervózní, agrese vzrostla až o 86 %. Páry navíc často přebíraly úroveň agrese jeden od druhého – čím hlasitěji jednal jeden partner, tím hlasitější byl druhý. Klíčové ale bylo, že pokud musely páry před reakcí počkat, ať už 5, 10 nebo 15 vteřin, jejich agresivita výrazně klesla.

Jak zavést pravidlo pěti vteřin?

Implementace je snadná, vyžaduje ale, aby se na ní podíleli oba partneři. Najděte si tedy příjemnou chvilku, kdy můžete říct: Je nám spolu tak fajn, pojďme se pobavit o tom, co můžeme udělat, aby nám to nekazily hádky. Jednoduše svému protějšku vysvětlete, jak mohou být pětivteřinové pauzy prospěšné a klidně uveďte jako příklad výše popsanou studii.

Prodiskutujte, jak bude pravidlo fungovat. Budete mít signální slovo nebo gesto? Budete počítat nahlas do pěti? Nebo si dáte pro jistotu trochu delší time-out? Proč ne! Dohodněte se také, kdy bude v pořádku vyžádat si pauzu a kdy je důležité udržovat konverzaci. Pamatujte, že pravidlo slouží k ochlazení rozohněných situací; není to únik z obtížných konverzací.

Zkuste to. Až příště ucítíte narůstající napětí, použijte svůj dohodnutý signál a věnujte pět sekund pauze, než budete pokračovat v rozhovoru. Ať už je to hádka o dělbě domácích prací, neshody o programu na víkend nebo spor o finance či výchovu dětí – těch pár sekund může znamenat rozdíl mezi malou neshodou a velkým konfliktem.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky