TOP TEN trendů v nájemním bydlení 2025 podle ANB
Nedostupnost vlastního bydlení způsobí v roce 2025 příliv dalších až 40 tisíc lidí do nájemního bydlení, nájmy porostou pomaleji než ceny bytů, v kurzu budou především malé byty, v rámci programu Dostupné nájemní bydlení od SFPI se začne reálně stavět, uklízečce budou majitelé čím dál víc odemykat na dálku mobilem a bydlení bude na prvních stránkách volebních programů. Asociace nájemního bydlení (ANB) připravila TOP TEN trendů v nájemním bydlení v roce 2025.
Výše nájmů
Odborníci z celého trhu s bydlením predikují růst nájmů v roce 2025 v rozmezí 6-8 %. Vyšší růst nájmů může nastat v univerzitních městech, kde je tlak na bydlení výrazně vyšší. “Rozhodně je jasné, že ceny nájmů nebudou růst tak rychle, jako ceny bytů,” říká prezident ANB Jakub Vysocký.
Počet lidí v nájmu
V roce 2025 může přibýt v nájmu podle odhadů ANB až 40.000 lidí. V současnosti žije v ČR v nájmu 23 % a ANB odhaduje, že v roce 2030 jich bude plná čtvrtina. “Ceny bytů budou stoupat rychleji než příjmy a ceny nájmů. Dostupnost vlastnického bydlení rozhodně neporoste, spíše to vidíme naopak. To znamená zvýšení tlaku na nájemní bydlení a větší počet lidí v nájmu,” říká viceprezident ANB Michal Hrbatý.
Bydlení jako klíčové téma voleb
Bydlení se stane klíčovým tématem nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny PČR. Politické strany budou věnovat řešení krizi bydlení velkou energii a vznikne celá řada materiálů, jak na to. “Do voleb se reálně stihne pracovat na zákonu o podpoře bydlení, který provází hlavně debata nad jeho robustností a práce na opravě digitalizaci stavebního řízení. Reálně se nic dalšího nestihne. Ale nápadů, jak na bydlení vznikne hodně,” odhaduje vývoj politiky bydlení člen prezidia ANB Jan Rafaj.
Počet neplatičů
Počet neplatičů se nebude nijak zásadně měnit. Pohybovat se bude pravděpodobně mezi 2-4 % všech nájemníků. Vedle těchto neplatičů, ale stále bude existovat poměrně velká skupina neplatičů, která se z nájmu odstěhuje a s nimiž pronajímatelé dluhy následně řeší i roky například formou splátkových kalendářů a dalších nástrojů včetně soudů. “Na jedné straně může v roce 2025 počet neplatičů snižovat relativně se zlepšující ekonomická situace, na druhé straně se odvětví nájemního bydlení zvětšuje a přichází do něho řada nových nájemců, kteří si teprve budou zvykat na pravidelnost a povinnost plateb a jejich návyky nelze nyní úplně odhadnout," vysvětluje Tomáš Kašpar, viceprezident ANB.
Cena bytů
Cena bytů vzroste za rok 2025 o zhruba 10 %. Lidé už nebudou chtít čekat na lepší hypoteční sazby, které mohou navíc přicházet velmi pomalu. “Apetit jak po vlastním bydlení, tak po investičních bytech, bude v průběhu roku 2025 stoupat, a to při nízké výstavbě požene ceny bytů vzhůru,” říká viceprezident ANB Stanislav Kubáček.
Program Dostupné nájemní bydlení od SFPI bude mít v roce 2025 své první “cihly”
V roce 2025 se začnou reálně stavět nové byty v rámci Programu Dostupné nájemní bydlení od SFPI. “Očekávám, že v rámci novostaveb nebo přestaveb starých objektů případně oprav financovaných z tohoto programu bude vidět velká aktivita. Do provozu pak budou první projekty uvedeny v roce 2026,” říká člen prezidia ANB Jan Rafaj.
Dostupnost vlastnické bydlení
Dostupnost vlastnického bydlení s největší pravděpodobností klesne, přinejlepším bude stagnovat na současné velmi nízké úrovni. V roce 2024 jsme podle Deloitte Property Indexu byli v této disciplíně poslední v Evropě, kdy lidé v Česku na koupi nového bytu potřebovali 13,3 průměrných hrubých ročních platů. “Klíčové je, že mzdy porostou v tempu kolem 5 %, což je méně, než je očekávaný růst cen bytů. A pokles hypotečních úroků můžeme na konci roku čekat maximálně na hranici někde kolem 4 %. Tento mix nedává prostor k tomu, aby se dostupnost vlastního bydlení zvyšovala, spíše naopak,” říká viceprezident ANB Stanislav Kubáček.
Digitalizace nájemního bydlení
Česko prožije v roce 2025 v oblasti digitalizace nájemního bydlení výraznou akceleraci. Výrazně více bude možné sledovat on-line spotřeby energií, on-line správu plateb za nájem a služby prostřednictvím zákaznických účtů, elektronické podpisy nájemních dokumentů nebo hlášení závad. Posouvat také budou hodně digitální technologie ve smyslu odemykání bytu na dálku, například pro uklízečku. “Důležitý je růst služeb a kvality nájemního bydlení a digitalizace je nástroj, jak toho dosáhnout,” říká viceprezident ANB Tomáš Kašpar.
Zájem o garsonky a 2kk nebo 2+1
Největší zájem bude v roce 2025 o garsonky a dvoupokojové byty. Souvisí to s trendem zmenšování bytů. Velké byty se zase o kousek víc posunou do luxusu. “Je to dlouhodobý trend, který platí u nás i na západ od našich hranic,” říká viceprezident ANB Michal Hrbatý.
Počet velkých pronajímatelů poroste
Počet institucionálních pronajímatelů i jimi spravovaných bytů poroste rychleji než v roce 2024. Do nájemního bydlení budou ve větším investovat velcí hráči z řady silných investičních skupin, nemovitostních fondů a bank. Profesionalizace nájemního bydlení nabere silnou dynamiku. “ Souběžně s tím poroste počet bytů, které malí pronajímatelé svěří do správy profesionálním správcovským firmám,” říká viceprezidentka Zuzana Chudoba.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Vývoj inovativních materiálů pro stavebnictví a průmysl se i díky technologiím zrychluje. Příkladem jsou recykláty, kompozity či chytré materiály
- Výdaje na domácnost máme jedny z nejvyšších v EU. K úsporám vede renovace starších budov, tempo je zatím nedostatečné
- Analýza trhu novostaveb Q4/2024: Uplynulý rok přinesl na realitním trhu obrat, prodeje vzrostly o 160 %
- Příběh spokojeného elektrospotřebiče – Recyklohraní vyhlásilo vítězné povídky a odměnilo jejich autory
- Nájmy dále zdražily, ukazují data za 4. kvartál