Pytlované uhlí a bezpečná manipulace s ním

REKLAMA       Inzerce, 24.1.2025

Uhlí je v mnoha domácnostech oblíbeným a efektivním způsobem vytápění. A pytlovaná varianta představuje jeho pohodlnější a méně špinavou podobu. Ale ani nakládání s baleným palivem není úplně bez rizik, proto neuškodí si v rámci prevence připomenout základní pravidla bezpečné manipulace.

Správné přenášení uhlí v pytlích

Při skládání je třeba zvolit správnou techniku zvedání a přenášení těžkých pytlů. Pytlované uhlí ořech 2, ořech 1, kostka nebo hrášek váží většinou 25 kg a přemístění většího množství pytlů záda nepochybně pocítí. Zvedání takto těžkých břemen by mělo probíhat přes ohnutá kolena a s rovnými zády. Ohýbáním v pase si uživatel koleduje o malér. Je-li pro transport možné využít vozík nebo kolečka, lze jejich použití vřele doporučit.

Uhlí pytlované patří do sucha

Balené uhlí by mělo být skladováno na suchém místě. Vlhkost může způsobit samovolné zahřívání, což může vést i k požáru. Může se stát, že objednané pytlované černé uhlí dorazí vlhké. Jedná se o vodu, kterou přirozeně obsahuje a ta vlivem střídání teplot v uzavřeném obalu zkondenzuje. K tomu dochází obzvláště v zimních měsících. A proto je dobré zajistit stabilní teplotu i pro skladování. Nemusí být vysoká, ale měla by být stálá.

pytlované uhlí


Balené černé uhlí je mokré - co s ním?

Menší množství vody automaticky neznamená, že došlo ke znehodnocení paliva. Obvykle stačí pytle otevřít, vodu vylít a vše nechat proschnout. Stejně tak sypané uhlí, které při přepravě zmoklo, je před použitím třeba nechat vyschnout. Ideálně na slunném místě. Povrchová krátkodobá vlhkost uhlí nezničí. Problém nastává v okamžiku, kdy má kašovitou konzistenci nebo je plesnivé. Takové uhlí již použitelné není.

Větrání a ochranné pomůcky

Čerstvý vzduch je důležitý obzvláště v místě, kde dochází ke spalování, protože se při něm uvolňuje jedovatý oxid uhelnatý. V rámci skladování jde především o prevenci rizik spojených s výskytem uhelného prachu. Ten se uvolňuje i při používání uhlí v pytlích, ač v mnohem menší míře. Uhelný prach dráždí oči i kůži a je škodlivý při vdechování. Chrání před ním dostatečné větrání a ochranné prostředky jako rukavice, vhodný oděv, ochranné brýle nebo respirátor.

Omezení přístupu

Je třeba zajistit, aby skladovací místo bylo mimo dosah dětí a domácích zvířat. Nejde jen o citlivější dýchací systém dětí a možné respirační obtíže. Těžké pytlované uhlí představuje i fyzické nebezpečí při pádu nebo zavalení. Uhlí je samozřejmě nebezpečné i při požití nebo vdechnutí. Nepříjemnosti může způsobit také při kontaktu s tlapkami zvířecích miláčků. Prevencí je uzamykatelný skladovací prostor a bezpečné stabilní uložení.

Je to palivo, tudíž je hořlavé

Navzdory tomu, že je pytlované uhlí balené, pořád se jedná o vysoce hořlavý materiál, který by měl být skladován v dostatečné vzdálenosti od zdroje tepla. Předcházet by se mělo i kontaktu s jinými hořlavými materiály, jako jsou papír, dřevo nebo jiná topiva. Je třeba dodržovat místní požární předpisy a nezbytností je hasicí přístroj v blízkosti skladu.

Bezpečnost a spolehlivost především

Vhodná péče o spalovací materiál zvyšuje jeho výkonnost a chrání bezpečí a zdraví vaší rodiny. Správná manipulace a skladování ale vyžadují pozornost a dodržování výše uvedených zásad. Pokud hledáte kvalitní pytlované uhlí nebo potřebujete poradit ohledně jeho bezpečného používání, neváhejte se obrátit na odborného prodejce Optimtop.cz. Na e-shopu najdete široký výběr paliva, pytlované černé uhlí , ale i hnědé v různých velikostech. Spolu s kvalitními produkty a odborným poradenstvím tak bude vaše vytápění nejen efektivní, ale i bezpečné a pohodlné.

Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky