SČMBD: Na opravy paneláků by bylo třeba 10 až 15 mld. Kč ročně


Na to, aby se v následujících zhruba 30ti letech dostaly všechny panelové domy do technického stavu odpovídajícímu dnešním standardům, by bylo potřeba investovat do jejich rekonstrukce přibližně 10 až 15 miliard korun ročně. Skutečnost je taková, že například v letošním roce šly na tyto účely pouze zhruba dvě miliardy korun. Na dnešní tiskové konferenci Svazu českých a moravských bytových družstev o tom informoval ředitel technického odboru tohoto svazu Miloš Hejda. Podle jeho slov se tak při současném tempu oprav budou paneláky revitalizovat přibližně 300 let.

Podle šéfa SČMBD je v současné době v ČR přibližně 1,16 milionu bytů v panelových domech, rekonstrukce se zatím dočkala přibližně desetina tohoto počtu. Odhadované náklady kompletní rekonstrukce domu na jeden byt se pohybují v současné době mezi 350 až 400 tisíci korunami. Celková zanedbanost panelového bytového fondu pak dosahuje částky kolem 400 miliard korun.

Představitelé bytových družstev si poměrně pochvalují pomoc ze strany státu i například Českomoravské záruční a rozvojové banky při sjednávání úvěrů na rekonstrukce, na problémy však narážejí zejména v bankovních ústavech. "Zejména malá družstva a společenství vlastníků bytů prakticky nemají šanci dostat se k úvěrům," upozornil Hejda. Na vině je i špatná legislativní úprava zakotvení zejména společenství vlastníků bytových jednotek.

Stát v letošním roce poskytl 300 milionů korun prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj na přímé dotace oprav panelových domů, které jsou v havarijním stavu. Výše této dotace se pohybuje maximálně ve výši 40 procent skutečných stavebních nákladů. V programu Panel pak Státní fond rozvoje bydlení poskytuje podporu na úvěry poskytnuté na rekonstrukce panelových domů a to do výše tří nebo pěti procent úrokové míry.

-joh-, -jh-



Copyright 2003 Česká informační agentura, s.r.o.





© ČESKÁ INFORMAČNÍ AGENTURA, s.r.o. Zpravodaj.cz využívá agenturní zpravodajství České informační agentury, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČIA je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČIA.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavební spoření