Nové dotační podmínky NZÚ přináší omezení podpory novostaveb rodinných domů

dotace z Nové zelené úsporám Light

Rok 2025 přináší zásadní změny v programu Nová zelená úsporám. Přímá podpora novostaveb byla výrazně omezena, protože hlavní důraz programu se nyní přesouvá na renovace stávajících budov s cílem dosáhnout maximálních energetických úspor a snížení emisí ze stavby domu. Přesto však existují způsoby, jak na novostavbu rodinného domu příspěvek získat. Při využití všech dotací a bonusů lze teoreticky dosáhnout až na 1 800 000 . Příjem žádostí v programech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.

Žadatelé řešící novostavby mají dvě možnosti, přičemž obě spadají pod výzvu Oprav dům po babičce. „Její součástí je podpora B pro novostavby, která je určena pro domy s velmi nízkou energetickou náročností a důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie. Druhou možností pak je stavba novostavby na místě původní odstraněné stavby,” shrnuje Martin Protiva, obchodní ředitel Ekonomických staveb, a dodává: „Pozitivní novinkou programu je možnost získat finanční prostředky předem, což výrazně usnadňuje realizaci projektů i domácnostem s omezenými prostředky. V aktuální výzvě navíc bude fungovat i podpora pro mladé rodiny. Za každé nezaopatřené dítě získávají žadatelé další bonus k dotaci ve výši 50 000 .“ Další bonus mohou získat žadatelé ze znevýhodněných lokalit, kterým se dotace zvyšuje o 5%. 

Podpora novostaveb ve standardu Pasiv++

I přes větší důraz na renovace zůstává podpora novostaveb zachována, pokud tyto domy splňují specifické parametry označované jako Pasiv++. Tato kategorie zahrnuje domy s velmi nízkou energetickou náročností, které splňují následující podmínky:

Průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy musí dosáhnout třídy A, tedy ≤ 0,20 W/m²K.

Měrná roční potřeba tepla na vytápění nesmí překročit 20 kWh/m².

Primární energie z neobnovitelných zdrojů musí být nulová, což se dosahuje kombinací obnovitelných zdrojů a efektivních technologií.

Průvzdušnost obálky budovy (n50) musí být ≤ 0,6 1/h, přičemž hodnoty je nutné doložit pomocí testu Blower Door.

Výše podpory je jednotná, a to 400 000 . „Oproti předešlé výzvě Nové zelené úsporám jde o 135 tisíc nižší příspěvek, což jde proti logice zvyšování dostupnosti bydlení. Vzhledem k růstu cen a zpřísňujícím se podmínkám na výstavbu rodinných domů se měl příspěvek naopak navýšit,” poznamenává Martin Protiva. „Výhodou je, že zachována zůstala i možnost kombinace dotace na nulový dům s doplňkovými opatřeními. Pokud ji žadatel zkombinuje s instalací extenzivní zelené střechy, využitím šedé odpadní vody a ekologickými materiály, může dosáhnou na dotaci ve výši 630 000 Kč,” doplňuje.

Podmínkou pro splnění standardu Pasiv++ je také instalace větracího systému se zpětným ziskem tepla, tedy rekuperace. Tento systém nejen zajišťuje kvalitní vnitřní prostředí díky pravidelnému přísunu čerstvého vzduchu, ale zároveň výrazně snižuje tepelné ztráty. Minimální účinnost výměníku rekuperační jednotky musí dosahovat 75 %. Správné provedení všech těchto parametrů musí být doloženo technickým dozorem, který zajistí kvalitu realizace.

Martin Protiva vysvětluje: „Správná volba technologií a konstrukčních materiálů, jako jsou tepelně izolační okna nebo kvalitní izolace obvodových stěn, přispívá nejen ke splnění podmínek programu, ale také výrazně zlepšuje komfort bydlení. Bez využití dotací by ale návratnost investic byla příliš dlouhá a v některých případech by mohla být až ztrátová.

Stavba na místě odstraněné stavby

Další možností, jak získat podporu, je stavba nového domu na místě odstraněné nevyhovující stavby. „Ač je nutné dodržet celou řadu podmínek, je tato možnost pro stavebníky velmi zajímavá. Místo starého domu lze postavit dům nový, v nízkoenergetickém provedení a vybavený moderními technologiemi. Na takové řešení je možné kombinací opatření a bonusů získat dotaci až ve výši 1 800 000 Kč,” popisuje Martin Protiva.

Nový dům nesmí přesáhnout energeticky vztažnou plochu 350 m² a konstrukce obálky budovy musí splňovat parametry třídy B (≤ 0,25 W/m²K). Výše podpory je shodná jako při rekonstrukci, maximálně se přitom podporuje zateplení, dle typu konstrukce jde o 500–4 900 Kč/m², přičemž maximálně lze čerpat 1 000 000 Kč. Navíc pak lze tuto podporu kombinovat s příspěvky na doplňkové technologie, jako jsou fotovoltaické systémy, tepelná čerpadla či rekuperace, které umožní maximalizovat energetickou efektivitu domu:

Fotovoltaické systémy (FVE): Výkon alespoň 2 kWp s podporou až 140 000 Kč v případě pořízení systému s chytrým řízením, který by podporoval sdílení elektřiny. Instalace musí být certifikována podle ČSN EN 61215.

Tepelná čerpadla: Například vzduch-voda (≥ A++) s podporou až 90 000 Kč. Požadovaná účinnost (COP ≥ 4,6) musí být doložena testy dle EN 14511.

Řízené větrání: Podpora 90 000 Kč pro systémy s rekuperací tepla.

Zelená střecha: Extenzivní zelená střecha 100 000 Kč.

Šedá voda: Systém pro využití vyčištěné odpadní a dešťové vody jako vody užitkové a případně také pro zálivku 10m³ 100 000 Kč.

Podmínky aktualizované verze Nové zelené úsporám se oproti původním v řadě oblastí liší, je proto třeba věnovat žádostem zvýšenou pozornost. Jejich příjem bude probíhat plně elektronicky přes webový systém pro podání žádostí Státního fondu životního prostředí ČR.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy