Jen polovina Čechů si nechává zkontrolovat své plynové spotřebiče. Naprostá většina lidí přitom ví, že otrava oxidem uhelnatým může být smrtelná
V České republice má podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z roku 2023 počet odběrných míst plynu více než polovina všech českých domácností, tedy zhruba 2,7 milionu bytů a domů. Plyn se nejčastěji používá k vytápění, ohřevu teplé vody a vaření, což znamená, že v polovině českých domácností najdeme plynové kotle, topení či sporáky. Podle průzkumu agentury Ipsos, který si nechala vypracovat společnost Netatmo, ale dva z deseti (20 %) Čechů netuší o povinnosti pravidelné kontroly plynových spotřebičů. Revizi plynových spotřebičů je přitom podle zákona nutné provádět každý rok.
Při pravidelné kontrole revizní technik zjišťuje především těsnost ventilů, plynoměrů a regulátorů, stejně jako správnou funkčnost plynových spotřebičů nebo těsnost spalinových cest a komínů. S roční pravidelností si svoje plynové spotřebiče nechává kontrolovat jen 40 % Čechů, zatímco dalších 10 % pozve servisního technika alespoň jednou za tři roky.
Největším rizikem špatně fungujícího plynového spotřebiče je otrava oxidem uhelnatým (CO), který vzniká nedokonalým spalováním zemního plynu. Oxid uhelnatý je vysoce nebezpečný plyn, který vzniká při nedostatečném přísunu kyslíku do spalovací komory plynového zařízení. CO nelze rozeznat podle zápachu, takže může velmi rychle a nepozorovaně zaplnit celou domácnost. Následkem otravy oxidem uhelnatým může být i smrt, což si dobře uvědomuje 91 % dotazovaných Čechů. Riziko úniku CO se přitom samozřejmě týká nejen plynových spotřebičů, ale také třeba kotlů na tuhá paliva.
Jen revize nestačí
Díky modernějším plynovým spotřebičům se počet otrav oxidem uhelnatým pozvolna snižuje. Přesto každý rok dochází ke stovkám případů, z nichž několik desítek končí smrtí. Nejčastěji jsou příčinou právě staré plynové spotřebiče, které jejich majitelé nenechávali pravidelně zkontrolovat.
K poruše plynového kotle nebo sporáku může ale samozřejmě dojít i během intervalu pravidelných revizí. A proto je více než vhodné učinit další opatření. Tím nejjednodušším je instalace detektorů zvýšené koncentrace CO, které na riziko otravy včas upozorní všechny obyvatele domácnosti.
Podle provedeného průzkumu ale detektor oxidu uhelnatého vlastní jen každá sedmá domácnost (14 %) a pouze 27 % dotazovaných Čechů o jeho pořízení uvažuje. Více než polovina (54 %) českých domácností detektor nebezpečného plynu nemá a o jeho pořízení ani neuvažuje.
Spolehlivá ochrana i na dálku
Detektor oxidu uhelnatého je elektronické zařízení, které monitoruje koncentraci tohoto plynu v ovzduší. Funguje na základě speciálních elektrochemických senzorů, které reagují na přítomnost CO. Když senzor detekuje nebezpečnou úroveň oxidu uhelnatého, aktivuje hlasitý alarm, který upozorní na potenciální nebezpečí. Citlivost detektorů je nastavena tak, aby ohroženým obyvatelům domácnosti poskytly čas na evakuaci a kontaktování záchranných složek, ještě před dosažením nebezpečné koncentrace CO.
Je důležité umístit detektor do každé místnosti s plynovým spotřebičem. Na rozdíl od detektorů kouře, které se připevňují na strop, se detektory CO instalují zhruba do úrovně očí. Oxid uhelnatý se mísí se vzduchem, a proto nestoupá vzhůru tak rychle jako kouř.
Životnost detektorů oxidu uhelnatého je nejvýše 10 let a samozřejmě je nezbytná pravidelná kontrola jejich funkčnosti. Na trhu je k dispozici celá řada těchto zařízení, od nejjednodušších modelů až po inteligentní detektor CO od Netatmo. Mezi největší výhody tohoto zařízení pro chytré domácnosti patří baterie s 10letou výdrží, funkce Auto-Test, která kontroluje stav snímače CO, a připojení k mobilní aplikaci prostřednictvím domácí Wi-Fi sítě. Díky tomu vás detektor od Netatmo upozorní na přítomnost oxidu uhelnatého, i když zrovna nebudete doma.
O průzkumu:
Zadavatelem průzkumu byla společnost Netatmo a provedla jej agentura IPSOS v roce 2022. Byl uspořádán na reprezentativním vzorku 1045 respondentů ve věkové skupině 18-65 let formou strukturovaného online dotazníku.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Jak svou ložnici vyladit do dokonalosti? Na detailu záleží
- Nové standardy zateplení a dotační výhody roku 2025 - Budoucnost úsporného bydlení
- Hobby magazín: Krab říční se objevil v českých vodách. Našim živočišným druhům nekonkuruje (audio)
- Je kyselá káva zkažená a škodí vašemu srdci? Objasňujeme 8 největších mýtů o kávě
- Dobré dopoledne: Jak fyzioterapeut pomáhá při bolestech pohybového aparátu vysvětluje Alois Polák (audio)