Současná dotační výzva NZÚ Light podporuje komunitní energetiku
Program Nová zelená úsporám Light přináší pro rok 2025 novou dotační výzvu zaměřenou na podporu fotovoltaických systémů. Žadatelé, kteří se zapojí do systému sdílení energie, mohou kromě dotace na pořízení FVE získat i bonus ve výši 40 000 Kč na její chytré řízení. Společnost Loxone, lídr v oblasti inteligentní elektroinstalace a automatizace budov, nabízí řešení nejen pro domácnosti, ale také pro územní samosprávy. Těm poskytuje komplexní systém řízení, který dokáže měřit a analyzovat data o jednotlivých budovách a na jejich základě podnikat kroky k reálným energetickým úsporám. Jedná se tedy o velmi cenný doplněk k samotným fotovoltaickým systémům, které samy o sobě takové úspory zdaleka nezajistí.
Komunitní energetika nabírá stále více na popularitě. V dnešní době už je zcela běžné, že obce a města s vidinou dosažení značných finančních úspor osazují střechy svých budov fotovoltaickými panely. Samotná instalace FVE je ale pouze prvním krokem k reálné energetické úspoře. Klíčovou roli v celém procesu dosahování energetických úspor totiž hraje dobře sestavený energetický management. „Z praxe vidíme, že obce se reálnou spotřebou energie z FVE začnou zabývat až po ročním zúčtování, když zjistí, že nedosáhly očekávaných úspor a že se jim vstupní investice do takového projektu vrátí mnohem později, než původně očekávaly. Často totiž zapomínají na fakt, že distribuční síť v České republice není dobře připravena na sdílení energie v rámci více budov tak, jako v jiných zemích. Například v sousedním Rakousku je při sdílení energie z obnovitelných zdrojů v rámci jedné obce přiznávaná až 57% úleva na poplatku za její distribuci,“ uvádí Pavel Lískovec, Branch Manager Loxone CZ.
Hlavním cílem Loxone je co nejvíce využít vyrobenou energii z FVE přímo v objektu, na jehož střeše byla vyrobena. Až ve chvíli, kdy není jiná možnost, jak energii v rámci budovy dále využít, přichází na řadu sdílení energie. Spotové ceny se během dne neustále mění, proto je důležité energii sdílet v rámci dalších budov až ve chvíli, kdy jsou ceny nejvýhodnější. To umí vyhodnotit systém Loxone. „Cena energie se velmi často během dne dostává až pod 2 Kč za kWh a jen v malém časovém rozmezí se vyšplhá na více než 5 Kč za kWh. Našim úkolem je čerpat energii ve chvíli, kdy je sazba nejnižší, a naopak v nejdražších hodinách vykrýt spotřebu energie například z bateriového úložiště. Tím jsme schopni budovám přinést mnohem větší úsporu, než jaká by byla pouze z fotovoltaiky. Na základě výsledků z našich instalací víme, že pouze nasazení inteligentního řízení dokáže i bez FVE ušetřit minimálně 30 % energie,“ doplňuje Pavel Lískovec.
Systém Loxone dokáže zaznamenat přebytek energie v jednom domě a automaticky jej přesměrovat do jiných zařízení, například do bojleru v jiném objektu, který může být vzdálený 100 km. Tato flexibilita a propojení mezi jednotlivými objekty jsou klíčové pro efektivní a udržitelné fungování komunitní energetiky. Navíc finanční podpora na renovace rodinných domů bude vyplácena všem žadatelům zálohově, ještě před realizací projektů. O dotace na pořízení FVE, včetně inteligentního řízení je možné zažádat od 20. února 2025.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Novostavba nebo starší nemovitost: Co Češi kupují nejčastěji?
- Ropa roste díky exekutivnímu nařízení o Íránu od Donalda Trumpa
- Jak svou ložnici vyladit do dokonalosti? Na detailu záleží
- Evropská komise ohrožuje trh s kotli a kamny na biomasu: Nové požadavky na Ekodesign mohou způsobit kolaps celého odvětví
- Dřevo posílené hliníkem, aneb okna se umí také prodýchnout