Měsíční náklady v novostavbách se blíží starší zástavbě, rozdíl se projeví ve standardu a úsporách za energie
Ačkoliv se obecně počítá s myšlenkou, že u novostaveb klesají měsíční poplatky za bydlení na minimum, realita je jiná. Podle nové analýzy společnosti Home Portal se celkové náklady (poplatky za služby a energie) v moderních projektech pohybují na obdobné úrovni jako u starších bytů. Díky nižší energetické spotřebě a vyššímu standardu (recepce, garáže, rekuperace) však novostavby nabízejí pohodlnější a úspornější bydlení z dlouhodobého hlediska.
Poplatky u novostaveb se blíží starší zástavbě, ale nabízejí vyšší komfort
Podle průzkumu Home Portal, který analyzoval přes 300 bytů v novostavbách i starších domech, dosahují měsíční poplatky (včetně fondu oprav, služeb a energií) u bytů o velikosti 2+kk v nové výstavbě průměrně 4 000 Kč. V případě starších bytů jde o zhruba 3 500 Kč. Tento rozdíl je ovšem u nových budov kompenzován nižší energetickou náročností a náklady na vytápění, které jsou díky lepší izolační technologii a moderním systémům nižší.
„Přesto se nové byty drží s celkovými měsíčními náklady na srovnatelné úrovni jako starší zástavba, “ uvádí Jan Vitvera, ředitel Home Portal. „ V praxi se totiž projeví nižší energetická náročnost, díky moderním technologiím a lepší izolaci. Co ušetříte na energiích, investujete do vyššího komfortu. Pro řadu lidí je to něco, za co si rádi připlatí. “
Nové technologie a vyšší standard bydlení
Jednou z nejvýraznějších předností novostaveb, za které se mnohým vyplatí připlatit, je zavedení moderních technologií a nabídka služeb, které ve starších domech obvykle chybí. Mezi tyto výhody patří recepce, ostraha a elektronické vstupní systémy, které zajišťují vyšší bezpečnost obyvatel. K tomu se přidávají podzemní garáže, které eliminují problémy s parkováním, a systémy rekuperace vzduchu, jež pomáhají snižovat energetické ztráty a současně zajišťují čerstvý vzduch v interiéru. Takovéto inovace posouvají komfort bydlení na zcela jinou úroveň.
„U starších nemovitostí se navíc často setkáváme s nutností přispívat vysoké částky do fondu oprav,“ vysvětluje nevýhodu starší zástavby Jan Vitvera. „Tyto příspěvky sice pokryjí běžnou údržbu a opravy, nicméně jejich výše roste, pokud je třeba rozsáhlejší rekonstrukce budovy nebo kompletní výměna starých technologií za efektivnější – zateplení budovy, výměna kotle, modernizace elektroinstalace a podobně.“
Za co se platí poplatky v novostavbách ?
Rozdíly v poplatcích mezi novostavbami a staršími byty jsou obvykle kolem 500 až 1 000 Kč měsíčně. Tento rozdíl je však částečně vyrovnán nižšími náklady na energie a zahrnuje lepší služby, jako jsou garáže, recepce či bezpečnostní systémy. Orientační struktura nákladů ukazuje, jakým způsobem jsou peníze využity:
Tato struktura ukazuje, že výše poplatků v novostavbě zahrnuje investice do dlouhodobého zhodnocení nemovitosti a zlepšení životní úrovně obyvatel. Vyšší podíl prostředků směřuje do kvalitnější správy a doplňkových služeb.
Novostavby jsou vhodnější investicí do budoucna
Ačkoliv pořizovací cena novostaveb je vyšší — dosahuje průměrně 145 970 Kč/m² oproti 122 289 Kč/m² u starších nemovitostí — tato investice se dlouhodobě vyplatí. Nájemné v nových bytech se totiž pohybuje v průměru na úrovni 459 Kč/m², zatímco u starších nemovitostí je to přibližně 383 Kč/m². Investoři tak i přes vyšší vstupní náklady dosáhnou vyššího nájemného.
Vyšší nájemné v novostavbách reflektují nejen lepší kvalitu bydlení, ale také poptávku po moderních bytech, které jsou energeticky úspornější a nabízejí širší škálu služeb.
Život v novostavbě – získáte více za stejnou cenu
Navzdory tomu, že dle výsledků analýzy nejsou měsíční poplatky v novostavbách nižší než u starších bytů, přináší novostavby vyšší užitnou hodnotu, lepší standard bydlení a dlouhodobé úspory díky moderním technologiím. Home Portal proto doporučuje zvážit všechny faktory při výběru nového bydlení a neřídit se pouze výší měsíčních nákladů.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- První velký projekt PSN v Brně: brownfield v Plynárenské ulici se proměňuje na projekt Brno Jedna, startuje zde výstavba polyfunkčního domu
- Stavebnictví loni kleslo o 2,4 procenta, dokončilo se o pětinu méně bytů
- Výrobna biometanu v Dobrušce začala dodávat obnovitelný plyn do sítě GasNet
- Komentář: Česko stojí před energetickou výzvou. Tempo zelené transformace budou určovat státní investice
- V Karlíně odstartovala druhá fáze výstavby Rezidence Blízká