Stavebnictví loni kleslo o 2,4 procenta, dokončilo se o pětinu méně bytů
![stavebnictví klesající](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/14/800014/stavebnictvi-klesajici.jpg)
Dlouhodobě neřešené problémy, na které odborná veřejnost marně upozorňuje už roky, vedly k tomu, že se stavebnictví v loňském roce opět propadlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) za celý loňský rok meziročně klesla o 2,4 procenta. Propadlo se hlavně pozemní stavitelství, které loni ztratilo 4,1 procenta. Na konci roku stavebnictví mírně vzrostlo, v prosinci si stavební produkce polepšila meziročně o 9,7 procenta. Šlo ale spíše o ojedinělou anomálii než standard.
Výrazně loni ubylo dokončených bytů, jejich počet se v rámci celého Česka propadl o pětinu na 30 311 dokončených bytů. Podle statistiků za to mohla malá zásoba zahájených bytů a také vysoká srovnávací základna z předchozích let. Naopak zahájených nových bytů bylo loni po dvouletém poklesu nepatrně více. Firmy v rámci celé ČR zahájily stavbu celkem 36 477 bytů, což představuje meziroční nárůst o 2,2 procenta.
Nejvíce nových bytů se loni stavělo v hlavním městě, kde statistici evidovali 7407 zahájených bytů v rámci zcela nové výstavby. Jen v prosinci pak stavební firmy v Praze začaly stavět 648 nových bytů. Druhé místo udržel Jihomoravský kraj se 5131 zahájenými byty, z nichž 529 se začalo stavět v posledním měsíci roku. Na třetím místě zůstal Středočeský kraj, ve kterém firmy loni zahájily stavbu 4647 nových bytů. Beznadějně poslední zůstal jako už tradičně Karlovarský kraj, kde ČSÚ loni evidoval pouhých 408 zahájených bytů.
Loňský propad stavebnictví je pochopitelný a nikoho nemohl příliš překvapit. Sektor se totiž stále potýká se spoustou problémů. Tím nejzásadnějším je extrémně složitá stavební legislativa, která povolování nových staveb více komplikuje, než aby ho urychlovala. Velká očekávání byla od nového stavebního zákona, jehož plná účinnost nastala v polovině loňského roku. Přestože obsahuje dobré principy, které mohou povolování staveb výrazně urychlit, jejich přínos zcela zabila nepovedená digitalizace stavebního řízení. Nyní existuje jakýsi kočkopes kombinující starý i nový systém s tím, že ministerstvo pro místní rozvoj připravuje zcela nový systém digitalizace. Ten by měl být plně funkční až za dlouhé tři roky, stavebnictví tak ani v následujících letech výrazná změna k lepšímu nečeká. Na výrazný růst sektoru, který výrazným způsobem pomáhá celé české ekonomice, si tak ještě počkáme.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Centrální banka dle očekávání snížila základní úrokové sazby, hypotéky ale kvůli tomu nezlevní
- První velký projekt PSN v Brně: brownfield v Plynárenské ulici se proměňuje na projekt Brno Jedna, startuje zde výstavba polyfunkčního domu
- Měsíční náklady v novostavbách se blíží starší zástavbě, rozdíl se projeví ve standardu a úsporách za energie
- Výrobna biometanu v Dobrušce začala dodávat obnovitelný plyn do sítě GasNet
- Komentář: Česko stojí před energetickou výzvou. Tempo zelené transformace budou určovat státní investice