Nenechte se napálit při pořízení fotovoltaiky: Pohlídejte si certifikaci střídače

Redakce, 6.2.2025
fotovoltaika

S blížícím se jarem možná uvažujete o pořízení fotovoltaické elektrárny na střechu rodinného domu. Firmy se předhánějí v nabídkách, ale vy byste měli zbystřit. Od 1. ledna 2025 totiž vstoupily v platnost nové podmínky, které klientům ušetří starosti s výběrem vhodného střídače. Je ale potřeba si pohlídat pár věcí.

Konec nekvalitních střídačů

Fotovoltaika to nejsou jen panely. Ty jsou sice nejviditelnější, ale klíčovým prvkem vaší budoucí fotovoltaické elektrárny se stane nenápadný box – střídač. V minulosti se často stávalo, že některé instalační firmy používaly střídače zakoupené přímo v Číně, případně střídače určené pro jiné země. „Tyto technologie neodpovídaly českým normám a chovaly se nestandardně – ať už z pohledu zákazníka, nebo z hlediska bezpečnosti distribuční sítě. Nová pravidla certifikace tento postup znemožní. Proto nové opatření rozhodně považuji za krok správným směrem,“ říká Martin Novák, technický ředitel SOLSOL , který je předním velkoobchodním distributorem solárních technologií v ČR.

Díky jednotným standardům kvality teď platí, že každý střídač musí splnit přísné požadavky. Podle Nováka je to dobrá zpráva nejen pro zákazníky, ale i pro celý trh. „Instalační firma už si nebude moct jen tak objednat jakýkoli nekvalitní střídač z Číny a zapojit ho nic netušícímu klientovi jen na základě čestného prohlášení instalačního technika.“

Certifikace je nově podmínka pro připojení

Jak vlastně nový systém funguje? Důležité je vědět, že změny se týkají pouze nově připojených střídačů od 1. ledna 2025. Stávajících instalací se nové podmínky nedotknou.

Nově střídače používané v rezidenčních instalacích do 10 kW a do 100 kW tedy musí splnit jednu ze dvou hlavních podmínek:

  1. Získat certifikaci od akreditovaného zkušebního pracoviště. Tuto zkoušku aktuálně nabízí laboratoř SZÚ ve spolupráci s FEKT VUT v Brně.

nebo

  1. Získat protokol o měření z odborné laboratoře. Mezi certifikovaná pracoviště patří dvě laboratoře - ČEZ Distribuce, a.s. , a EG.D , a.s.

Jak zjistit, zda je střídač v nabídce certifikovaný?

Samozřejmě se může stát, že instalační firma má na skladě střídače bez certifikace. Například výhodně nakoupila větší množství střídačů v zahraničí a přes zimu pro ně neměla odbyt. Proto si ověřte kompatibilitu přímo na stránkách distribučních společností ČEZ Distribuce, EG.D a PRE , které nabízejí seznamy certifikovaných zařízení . „Pokud vaše instalační firma nakupuje přes profesionálního distributora, stačí jí potřebné certifikace jednoduše stáhnout z webu. A vy se pak nemusíte bát, že vám distributor novou elektrárnu nezapojí.“ říká Novák ze SOLSOL .

Aktualizace firmwaru: Slabé místo systému

Přestože nové podmínky přinášejí vyšší bezpečnost a kvalitu, Novák upozorňuje i na možná úskalí. „Za slabé místo považuji povinnost nové certifikace při každé aktualizaci firmwaru. U nových technologií může během prvního roku dojít ke čtyřem až pěti aktualizacím, a následně minimálně jednou ročně. Tento proces může být náročný pro výrobce i akreditované laboratoře,“ vysvětluje.

Rada na závěr

Martin Novák apeluje na všechny zájemce o fotovoltaiku, aby při výběru technologií byli obezřetní. „Pořízení fotovoltaiky je pro většinu domácností velký krok. Proto určitě doporučuji si certifikaci pohlídat. Vyhnete se zdlouhavým komplikacím s připojením a získáte jistotu, že se vám střídač poskytne dobrou službu.“



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky