David Becher – karlovarský Hippokrates - pozoruhodná osobnost, od jejíhož narození uplynulo celých 300 let


Začínáme seriál o pozoruhodné osobnosti, od jejíhož narození uplynulo celých 300 let.

Když se náš novorozenec vyklubal 19. února 1725 kousek od Vřídla v domě U Dvou řetězů na svět, nemohl nikdo tušit, že se právě narodila jedna z největších karlovarských legend. Člověk na tehdejší dobu nadprůměrně vzdělaný a s rozhledem, který mu mohli závidět i největší učenci jeho doby, pokrokový a bystře podnikavý, jenž svým balneologickým dílem podnítil moderní lázeňskou léčbu a výstavbu klíčových lázeňských budov. Nechyběla mu odvaha, kyž nebojácně čelil nepřátelským projevům spoluobčanů kvůli prosazování prodeje vřídelní soli, kterýžto artikl zaznamenal velký obchodní úspěch a zajistil tučné příjmy do městské pokladny. V jeho osobě se též narodil velkorysý mecenáš podporující nejen karlovarskou kulturu, neboť výraznou částkou přispěl k výstavbě prvního kamenného divadla, ale díky výnosům z vřídelní soli podnítil i založení hlavní školy. Široko daleko byla známa jeho dobročinnost vůči chudým a postiženým, což se projevilo v jeho velkorysé závěti. A když 5. února 1792 zemřel ve svém domě U Otrokyně, zanechal po sobě nesmírné jmění.

Kdo že je tou karlovarskou legendou? David Josef Becher, lékař, balneolog, učenec, mecenáš, dobroděj, „vzácný muž, jehož vynášeti lze upřímnou nelíčenou chválou“, jak stálo na jeho náhrobku. Začněme ale trochu u jeho rodiny, zjistíme totiž, že dobré rodinné zázemí bylo klíčem k jeho skvělé kariéře. Jméno Becher patří k jedněm z nejstarších v Karlových Varech. Můžeme je doložit až k jistému Georgu Becherovi z krušnohorských Jindřichovic, který spolu se svým synem Michaelem přišel do Karlových Varů za lepším živobytím kolem roku 1570. Podle karlovarského archiváře Karla Ludwiga stál „praotec Becher“ u zrodu tří rodových větví: krejčí – lékárníci – obchodníci. Samozřejmě v každé linii nebyli příslušníci pouze tohoto zaměstnání, jde jen o tradiční dělení, neboť vyznat se v rodopisu všech karlovarských Becherů bývá dosti obtížné. V každé z těchto linií se nacházejí velmi pozoruhodní jedinci, ovšem nejslavnější z nich, tj. náš David Becher a dále Josef Becher se synem Johannem, s nimiž jsou spojeny počátky původní „Anglické hořké“, tedy proslulé Becherovky, pocházejí z linie obchodníků.

David Becher se narodil do velmi dobře situované rodiny. Už jeho dědeček, rovněž David a ševcovský mistr, patřil k městské honoraci, když se roku 1673 oženil se Sabinou Hoyerovou, dcerou starosty, a postupně zastával v městské správě významné posty. Z manželství vzešlo 7 dětí, z nichž nás nejvíce zajímá Georg Leopold (1682–1748), otec Davida Bechera. Stal se obchodníkem, neboť chytře vycítil vzrůstající oblíbenost Karlových Varů, kam se za vznešenou lázeňskou klientelou stěhovaly i řemesla a obchod, mnohdy z daleké ciziny. Např. v roce 1695 se tu poprvé setkáváme se jménem Ottavio Mattoni, který se oženil se zámožnou měšťanskou dcerkou Veronikou Breitenfelderovou a založili další slavný karlovarský rod – Mattoni. Přišli sem za obchodem i jiní Italové jménem Magatti, Talon, obchodník s vínem Massoni nebo jakýsi Cosimo Roscio.

A právě ten nadělal Leopoldu Becherovi spoustu starostí. Zasnoubil se totiž s jeho sestrou Annou Sabinou a už to vypadalo na svatbu, když Roscio nadělal dluhy, takže bylo zasnoubení zrušeno a on pak začal bývalou snoubenku nechutně pomlouvat, že byla několikrát s jistým Taronem v lázni a „ten si tam s ní pěkně užíval“. Případ řešila městská rada výslechem obviněného Tarona, který takové obvinění rozhodně popřel, takže došla k závěru, že zhrzený snoubenec si všechno vymyslel a že „čest ctěné panny zůstává zachována“.

Bylo by to jistě terno, oženit se do Leopoldovy rodiny, dařilo se mu, byl úspěšný a podnikavý, nebál se v obchodu riskovat, např. roku 1714 začal s Ottaviem Mattonim a Casparem Küffelem dovážet do Karlových Varů luxusní citróny. Oženil se až v 38 letech a měl celkem osm dětí, dospělosti se jich dožilo šest. Všichni sourozenci se velmi dobře uchytili – dva synové se stali obchodníky, jeden právníkem a náš David lékařem. I obě dcery byly výhodnými sňatky dobře zaopatřeny.

Inteligence, správná výchova, vynikající vzdělání, zvídavost, vědecká erudice, pracovitost, píle, to přály sudičky Davidu Becherovi, když se 19. února 1725 v domě U Dvou řetězů narodil. A že tyto dary využil k naplnění svého obdivuhodného života dokonale, se pokusíme dokázat v dalších dílech našeho seriálu.

Autor textu: Milan Augustin

Karlovy Vary oslaví 300. výročí narození "Hippokratova Karlových Varů"

VARY°Becherovy



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky