Jeden ze dvou seniorských domovů s nejvyšší stavební certifikací BREEAM najdete na Moravě
![rezidence Cézava](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/10/800610/rezidence-cezava-2.jpg)
V Česku se rozšiřuje počet staveb, které získaly vynikající skóre v mezinárodně uznávaném certifikačním systému budov BREEAM. Hodnocení OUTSTANDING putuje modernímu domovu pro seniory Rezidence Cézava v Újezdě u Brna. Globální hodnotitel kvalitu budovy ohodnotil na 88,6 %. Podobný výsledek mají v Česku jen další tři stavby. V kategorii Supportive Housing navíc takové hodnocení získaly pouze dvě stavby na světě, přičemž jednou z nich je právě Cézava.
Prestižní certifikace BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) se zaměřuje na udržitelnost budov a zabývá se komplexním hodnocením stavby s ohledem na její environmentální dopad. Tímto hodnoticím procesem prošla i Rezidence Cézava, která představuje moderní bydlení pro soběstačné seniory zkombinované s centrem pro ty, již potřebují celodenní péči ošetřovatelů. Tým auditorů zkoumal a podrobně měřil provoz Rezidence po dobu několika měsíců. Soustředil se nejen na architekturu a vhodnost stavby pro přibližně 250 seniorů, ale také na její energetické řešení a ekologičnost. Nakonec budova získala certifikaci kvality BREEAM (In-use Part 1) s hodnocením OUTSTANDING (nejvyšší možné z pěti) a celkovým skóre 88,6 %. V České republice se nacházejí pouze čtyři stavby s takto dobrým výsledkem.
Výrazný úspěch však Rezidence Cézava zaznamenala v kategorii Supportive Housing věnované právě například domovům pro seniory. Podobně vysokým ohodnocením jako Rezidence Cézava se může pochlubit jen jedna další stavba na světě, seniorský domov v anglickém Leedsu. Bydlení pro seniory v Újezdě u Brna se tak pyšní nadstandardní světovou kvalitou.
„Po pravdě jsme původně na žádnou certifikaci nemysleli. Chtěli jsme zkrátka rezidenci postavit tak, aby se v ní dobře žilo a provoz byl úsporný. Všechna technická řešení jsme podřídili kvalitě života klientů, energetice i ekologii a ono to pak vyšlo i na to, že dům obstál v mezinárodním hodnocení,“ říká Petr Prokůpek, ředitel skupiny SUR LIE, která rezidenci postavila.
V čem je Rezidence Cézava oproti jiným domovům pro seniory jiná? Byla vystavěna tak, aby svým obyvatelům nabídla komfort, příjemné a zdravé podmínky pro bydlení, a k tomu byla hospodárná a udržitelná. Hlavní technickou předností je řešení energetiky objektu, které se díky svému komplexnímu a novátorskému způsobu odráží i v komfortu pro klienty:
- Celá budova byla navrhována jako maximálně energeticky efektivní, což potvrdilo vyhodnocení PENB ve standardu A „mimořádně úsporná“.
- V některých exponovaných místech jsou umístěny předokenní žaluzie pro lepší stínění a tepelnou pohodu v objektu.
- Ve všech bytech a dalších prostorách je vzduchotechnika s rekuperací a chlazením pro přívod čerstvého vzduchu a jeho chlazení v letních měsících.
- Vytápění je realizováno komfortním a hospodárným podlahovým topením.
- Chlazení i topení nemusí být řízeno pouze centrálně, v bytech a dalších prostorách je možné individuální nastavení.
- Zdrojem tepla je dvojice tepelných čerpadel o výkonu 300 kW. Tepelná čerpadla země–voda využívají jako zdroj tepla stabilní teplotu země, což zajišťuje vysokou účinnost vytápění i v chladnějších měsících. Pro zajištění optimálního výkonu tepelných čerpadel bylo v rámci výstavby realizováno asi 6 km hlubinných vrtů.
- Elektřinu si objekt přibližně z 30 až 50 % vyrobí sám (v rámci roční bilance). Na střeše budovy a okolním svahu jsou umístěny solární panely o jmenovitém výkonu 315,350 kWp, které generují obnovitelnou elektřinu. Fotovoltaika je napojena na bateriový systém o kapacitě zhruba 300 kWh.
- Samotná fotovoltaika a baterie jsou pouze dílkem v energetické skládačce budovy. Nejdůležitější částí je chytré on-line řízení napojené na systém obchodování s elektřinou. Díky němu budova efektivně hospodaří s elektřinou a střídá režimy, v nichž pracuje i v závislosti na denní době, předpovědi počasí a aktuální ceně elektřiny na spotovém trhu.
- Objekt má také vlastní studnu a šetrně nakládá s dešťovou vodou, kterou shromažďuje v nádrži o objemu 60 m3 a užívá na zavlažování areálu.
Rezidence Cézava tak může sloužit jako příklad pro další obdobná zařízení. Nejen svojí hospodárností a ekologickým přesahem, ale také samotným modelem kombinujícím nadstandardní bydlení pro samostatné klienty se specializovaným centrem pro ty, kteří trpí například Alzheimerovou chorobou. V domově je navíc možné využívat tamější kavárny nebo se zapojit do společenských aktivit, obojí je přístupné i pro lidi z okolí. Dochází tak k přirozenému propojení života v domově s životem obyvatel Újezdu u Brna.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Inflace na začátku roku mírně klesla, vzhůru ji táhne hlavně růst cen nemovitostí
- Vedení Asociace nájemního bydlení má 3 nové viceprezidenty
- Bytová výstavba v Jihočeském kraji v roce 2024: zahájena byla výstavba 1 868 bytů, meziročně došlo k poklesu o 149 bytů
- Bilance DOMOPLANu za rok 2024: rezidenční projekty za 10 miliard, přes 1000 rozestavěných bytů a jeden z nejúspěšnějších FKI na trhu
- Starší domy zdražily meziročně nejčastěji o 10 procent