Stěhujete se? Vyberte si pečlivě svého dodavatele energií. Klidně i dříve, než se finálně nastěhujete, vyplatí se to
· Kupujete novostavbu či nemovitost od původních majitelů?
· Nebo si stavíte vlastní bydlení? Jaké jsou odlišnosti a nástrahy?
Pořízení bytu nebo domu je radost i starost v jednom. Stáváte se majiteli vlastní nemovitosti, současně je ale třeba zařídit tolik věcí. To podobné platí i když se stěhujete do nového nájemního bydlení. V obou případech se ale vyplatí chovat se chytře, a to i ve výběru dodavatele energií.
Dnešní trh s energiemi nabízí řadu možností a zahrnuje širokou škálu dodavatelů od těch úplně nejmenších alternativních firem až po obří společnosti se stovkami tisíc klientů. Intuitivně možná tíhnete k velkým a na trhu dobře známým firmám, i menší dodavatel ale může být bezpečnou a často i mnohem výhodnější variantou. Důležité je, co přesně hledáte. Někdo preferuje malou českou firmu, jiný automaticky volí největšího dodavatele na trhu. Někomu jde o co nejnižší cenu, další hledá rozsáhlou síť kamenných poboček a dlouhá léta zkušeností. A někdo chce prostě jen českou firmu.
Ať už jsou vaše preference jakékoli, nejednejte unáhleně, dobře se seznamte se všemi nabídkami na trhu, využijte kalkulačku energií, třeba Kalkulátor.cz, a nechce si srovnat více nabídek. Určitě doporučujeme prodiskutovat situaci s odborníkem, který vás může upozornit na spoustu skrytých podmínek a nevýhod. Anebo naopak ukázat neveřejnou nabídku, kterou sami na trhu nedostanete.
Kupujete novostavbu?
Pokud kupujete nový dům nebo byt, nemusíte řešit žádné ukončení původních smluv, protože zkrátka žádné neexistují. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že tu začínáte s čistým štítem. Jenže nezapomínejte, že bez elektřiny by žádná výstavba neproběhla. Na místo byl proto zaveden takzvaný stavební proud. Ten slouží skutečně jen k výstavbě a jakožto noví obyvatelé už si s ním nemusíte lámat hlavu. Je ale dobré ověřit, jak je to s vaším odběrným místem.
„Pokud bylo vedeno na IČO developera či stavební firmy a zatím nedošlo k žádné změně, může mít nastavenou jinou sazbu. U firem se uplatňuje sazba C (místo standardního D). Změna není žádný problém, jen je třeba kontaktovat distributora. Někteří dodavatelé to za vás vyřídí při podpisu nové smlouvy, vždy je ale dobré si ohlídat, že změna skutečně proběhla a máte správnou sazbu. S tavební proud vžd y dodává místní distributor, tedy ten, kdo má v místě stavby na starost distribuci elektřiny a připojování nových odběrných míst. Po dobu stavby musíte mít proud od něj, ale jakmile je stavba dokončena a máte uzavírat první standardní smlouvu, už si můžete libovolně vybírat. Distributor s i vás přirozeně bude chtít udržet , ale nejste vůči němu žádným způsobem vázáni, je tedy jen na vás, zda jeho nabídku přijmete. A nebo si vyberete někoho jiného, třeba s výrazně výhodnější cenou či lepšími podmínkami smlouvy, “ říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.
Kupujete nemovitost od původních majitelů?
Druhou variantou je nákup nemovitosti, ve které už někdo bydlel a energie odebíral. Koupě, respektive prodej nemovitosti je jednou ze situací, kdy se stávající smlouv a na dodávku elektřiny ukonč uje, a to bez pokuty. Smlouvu totiž nejde na někoho přev ést, nový majitel si musí uzavřít vždy smlouvu novou. Stávající dodavatel, kterého využíval majitel před vámi, vás nemůže nutit , abyste u něj zůsta li , vždy si můžete vybrat svého. Vždy j e vše trochu jednodušší, když s vámi bude původní vlastník spolupracovat a vámi vybranému dodavateli dá plnou moc . Váš dodavatel pak nejen zařídí novou dodávku elektřiny pro vás, ale i za původního majitele smlouvy ukončí. Jen mu nezapomeňte dodat výpis z katastru nemovitostí nebo kupní smlouvu, která potvrdí vaše vlastnická práva k nemovitosti. Smlouva na energie by pak měla být na stejné jméno jako smlouva kupní.
Stavíte si vlastní bydlení?
Rozhodli jste se, že si své vysněné bydlení sami postavíte? Jak už jsme psali výše, t en nejzásadnější výběr dodavatelů vás čeká až po dokončení stavby. Aby ale vůbec mohla vzniknout, budete potřebovat už zmíněný stavební proud. Ten si můžete zařídit jen a pouze u distributora, který v dané oblasti operuje. Tato podmínka skutečně platí jen pro stavební proud – jakmile budete mít postaveno, můžete si vybrat jiného dodavatele. Podobné je to pak i s plynem. Jen tady už distributor často trvá na smlouvě o dodávce, aby měl jistotu, že bude odběr pokračovat i po dokončení stavby. Určitě se do ničeho nenechte nutit, rozdíly v cenách totiž bývají veliké. Proto se vždy vyplatí porovnávat aktuální sazby a hledat nejlepší poměr ceny a nabízených služeb.
Už jen stěhování, natož pak výstavba nového bydlení jsou obvykle natolik vyčerpávající úkoly, že na pečlivý výběr dodavatele už nemusí zbývat síly. Jenže když se budeme bavit o domečku s roční spotřebou 5 MWh elektřiny a 10 MWh plynu, pak správný výběr dodavatele může u dvouleté smlouvy znamenat úsporu až 24000 Kč. To není zrovna malá částka – a těch pár minut času se tu rozhodně vyplatí najít.
Ceny výrazněji klesat nebudou, fixujte raději hned, ideálně na rok a půl či dva
„I když někteří zůstávají optimisty a věří v další zlevňování energií, v tuto chvíli nás nečekají žádné pozitivní vstupy, které by vedly k poklesu cen, spíše naopak. Pořád tady máme války, které situaci negativně ovlivňují, navíc se v souvislosti s Green Dealem blíží odpojení uhelných elektráren a u plynu se budou zavádět emisní povolenky. Dá se tedy očekávat, že obě komodity budou spíše zdražovat,“ říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz a dodává: „Proto se vyplatí vyhledat si nejvýhodnější akviziční ceny na trhu a zafixovat si je hned teď, nejlépe na rok, rok a půl nebo dva roky. Jsou i delší smlouvy, ale ty nemají příliš zajímavé nabídky. Novou smlouvu lze navíc uzavřít už půl roku před koncem té stávající. Díky tomu se můžete včas poohlédnout po zajímavé nabídce a zvolit správný čas pro uzavření nové smlouvy.“¨
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Vápník v bojleru může zvýšit energetické náklady až o 10 %. Jaké další chyby při ohřevu vody doma jsou nejčastější?
- Nebojte se topit efektivně a ekologicky
- Jak zvolit kapacitu nádob na odpad podle počtu bytů? Město zveřejnilo informativní tabulku
- Obyvatelé Prahy 4 mohou ještě dva týdny posílat náměty, jak zlepšit městskou část
- Jak uplatnit úroky z hypotéky a získat slevu na dani?