Kousek od centra Brna roste nová moderní čtvrť Brno Jedna. Nabídne moderní dům s obytnými terasami podle návrhu ateliéru A8000, který ctí industriální charakter lokality
![vizualizace Brno JEDNA](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/26/800926/A8000_Brno-JEDNA_01_vizualizace-A8000.jpg)
Bydlení v centru Brna, jak ho neznáte. Společnost PSN plánuje proměnit areál plynáren Innogy v centru města v novou městskou čtvrť. Cílem projektu Brno Jedna je nejen revitalizace areálu, ale i jeho okolí. Autorem návrhu celkové rekonverze území bývalé plynárny je ateliér A8000. První hotovou stavbou bude polyfunkční dům se 188 ubytovacími a bytovými jednotkami, který ctí industriální charakter lokality. Stavět se začne na podzim letošního roku.
Brno se rychle vyvíjí a samotné město chystá velké rozvojové projekty, jako je nové vlakové nádraží nebo nový koncertní sál. Řešené území se nachází v širším centru města, v oblasti Cejl. Je součástí bývalého areálu plynáren Innogy a sousedí severně s nově navrženou obytnou čtvrtí Radlas, západně s transformačním územím Špitálka, na jehož proměně se ateliér A8000 také podílí, a jižně s přestavbou brownfieldu na novou čtvrť Šmeral. Všechny záměry přitom pracují s revitalizací řeky Svitavy a jsou primárně navrhovány jako obytné čtvrti. „Bývalý areál Innogy zde dnes působí vytržený z kontextu a dává smysl, aby i zde vznikl prostor s převažujícím bydlením. Transformace této čtvrti i všech okolních záměrů je velmi dobrým předpokladem pro město krátkých vzdáleností. V území se dnes nachází dvanáct budov, včetně Jihomoravské plynárenské oceněné titulem Stavba roku. Tento industriální charakter jako architekti plně respektujeme a přenášíme jej do 21. století – v minimalistické barevnosti i materiálech, jako je plech nebo beton,“ vysvětluje architekt Martin Krupauer z ateliéru A8000.
Severní okraj budoucí nové čtvrti lemuje Plynárenská ulice, právě zde se nyní bude stavět první dům. Polyfunkční objekt se tak stává první vlaštovkou proměny zanedbaného území v novou městskou čtvrť. „Náš koncept se v návaznosti na plynárenskou tradici lokality inspiruje vzácnými plyny, jako je xenon a neon. První budovy se proto jmenují právě takto. Později je rozšíříme i o další přírodní prvky, například názvy minerálů nebo fyzikálních částic. Věříme, že samostatný název pro každou budovu je v komunikaci lepší než čísla nebo písmena a lidé si takto k budovám snadno najdou pozitivní vztah. Koncept vzácných plynů se navíc odráží i v interiérech budov – ať už jde o využití světel nebo navigace,“ vysvětluje Petr Pospíšil, ředitel brněnské pobočky PSN.
Objekty NEON a XENON v nadzemní části střídají výškovou hladinu 4 a 8 nadzemních podlaží a společná 2 podzemní podlaží. Dům se přitom obrací do ulice, vstupuje se do něj polootevřeným vnitroblokem s kavárnou. Celkem zde vyroste 188 převážně malometrážních bytů a ubytovacích jednotek 1kk–4kk, kde dominují typy 1kk a 2kk.
Utilitárnost malometrážních bytů je ale kompenzována celou řadou kvalitních společenských prostor a aktivit, které jednotlivá místa v domě nabízí. „Celkově zde navrhujeme model komunitního způsobu bydlení. Velmi důležité pro nás byly společné prostory. Investor zamýšlí byty spíše pro studenty a mladé profesionály, právě ty by mohl oslovit industriální charakter čtvrti nebo starší páry, které přenechali své větší bydlení další generaci v rodině,“ doplňuje architektka Anna Vršková z ateliéru A8000. Téměř všechny jednotky mají balkony a střechu korunují hned dvě obytné terasy. Budoucí obyvatelé tak mohou pěstovat rajčata v truhlíku, zacvičit si na čerstvém vzduchu na workoutovém hřišti, nebo si dát se sousedy večerní gril s výhledem na centrum Brna.
Hmotové řešení vychází z klasického městského bloku, který je dále tvarován na základě limitů a potenciálů parcely. Dva objekty, XENON a NEON, spolu komunikují a vytváří mezi sebou vnitřní svět plný detailů a mozaiku materiálů, vše v příjemném lidském měřítku. Jeden bez druhého nemůže být, a to nejen proto, že v podzemním podlaží jsou propojeny společnými patry. Křivka XENONU je v dialogu se stabilní linií NEONU.
Přísná forma, která definuje stavbu zevnějšku, dostává detail a hravost ve střídání různých materiálů reagujících na industriální minulost místa. Zvolené materiály jsou ale použity soudobě a na každém jednotlivém místě mají svůj důvod. Schodiště a chodby sjednocuje pohledový beton a lineární světla. Fasádu tvoří plechové a skleněné panely, beton a klasická bílá omítka kontrastující s tmavě rámovanými okny, která je jemným odkazem na brněnské funkcionalistické rezidenční stavby. Přirozenou protiváhou k industriálnímu charakteru domu i okolí je zeleň, která dodává celku určitou divokost.
Vznik multifunkčního bytového domu je první etapou celkové proměny moderní městské čtvrti Brno Jedna. Když vše půjde dobře, stavba by měla být zahájena na podzim letošního roku.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Průzkum domácností: Pražané si uvědomují, že tříděním odpadu chrání přírodu a šetří peníze
- Sestěhování spíše z nutnosti než z lásky. Páry ke spolubydlení láká levnější nájem
- AFI Europe má nyní své nájemní byty plně obsazeny. A již realizuje nové projekty
- Stavební povolení v Jihočeském kraji v roce 2024: bylo vydáno celkem 5 986 stavebních povolení, tedy o 6,4 % méně proti předchozímu roce
- Inflace na začátku roku mírně klesla, vzhůru ji táhne hlavně růst cen nemovitostí