Přítomnost zbytků antibiotik ve vodě je problém. Podporuje antibiotickou rezistenci

Redakce, 14.2.2025

Chytrý senzor může zjistit přítomnost antibiotik, speciální filtr je eliminuje

Přítomnost zbytků léků, zejména antibiotik v přírodě, hlavně ve vodních zdrojích, představuje významné riziko pro lidské zdraví. Jsou totiž odolné vůči rozkladu a čističky je účinně odstranit nedovedou. Zbytky těchto léčiv mohou přispívat k rozvoji antibiotické rezistence, což znamená, že bakterie se stávají odolnými vůči léčbě antibiotiky. Tento jev může vést k obtížněji léčitelným infekcím a zvýšenému riziku šíření rezistentních kmenů bakterií.

„Antibiotika začala ztrácet své léčivé účinky, protože si na ně bakterie začaly zvykat. Jednou z hlavních příčin vzrůstající rezistence je nadměrné a nesprávné užívání antibiotik, nadměrné užívání antibiotik v zemědělství a potravinářství a kontaminace životního prostředí, kdy se antibiotika dostávají do vody a půdy,“ říká Jaroslav Žák ze společnosti BWT.

Vodní ekosystémy jsou antibiotiky významně zasaženy, což podporuje šíření rezistentních bakterií. „Rezistentní bakterie si navíc dokážou předávat odolnost na antibiotika mezi sebou i bez jejich přítomnosti. Umí se šířit z člověka na člověka. Dalším rizikem je fakt, že dochází k tzv. multirezistenci, kdy si bakterie vytvoří rezistenci na více než jeden typ antibiotik,“ vysvětluje prof. MUDr. Helena Žemličková ze Státního zdravotního ústavu.

ilustrační 143
ilustrační 143, zdroj: Foto: BWT
 

Ke zjištění kontaminace vody může dnes již sloužit jednoduchý pomocník. Biosenzor, který vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN a který dokáže ve vodě okamžitě odhalit i velmi malé zbytky antibiotik. Základem je na míru připravený nanomateriál odvozený od fluorografenu. Vědci k tomu využili metodu click chemistry, za niž byla loni udělena Nobelova cena za chemii.

Filtrace

Aby člověk nepřijímal zbytky antibiotik v pitné vodě, je vhodné využívat speciální domácí filtrační systémy, které si poradí i s antibiotiky. „Pokročilé filtrační systémy účinně odstraňují z pitné vody zbytky antibiotik i další nežádoucí látky jako jsou chlór, těžké kovy, bakterie, viry, pesticidy či mikroplasty, a přispívají tak k vyšší kvalitě vody,“ říká Jaroslav Žák ze společnosti BWT a dodává: „Záleží vždy na konkrétním člověku, jaký filtrační systém si zvolí. Implementací těchto nejpokročilejších filtračních řešení, například ve formě poddřezových řešení a následně výdejníků vody, lze snižovat výskyt zbytků antibiotik ve vodě a přispívat k ochraně svého zdraví i zdraví svých blízkých.“



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky