Cena baterií k fotovoltaickým elektrárnám přestane klesat. S pořízením není na co čekat, tvrdí experti

Redakce, 17.2.2025
ilustrační foto

V posledních letech jsme byli svědky postupného poklesu cen bateriových úložišť pro fotovoltaické elektrárny, což činilo tyto technologie stále dostupnějšími. Tento trend se však v současnosti výrazně zpomalil a ceny baterií se stabilizují.

„Až dosud docházelo k postupnému poklesu cen bateriových úložišť díky technologickému pokroku, vyšší výrobní kapacitě a rostoucímu zájmu o obnovitelné zdroje energie. Tento trend se však nyní zastavil a ceny baterií se stabilizovaly. Hlavními faktory jsou rostoucí náklady na suroviny, jako je lithium, kobalt a nikl, a zvýšená poptávka, která tlačí na dostupnost produktů. Další zlevňování s největší pravděpodobností nenastane, což znamená, že investice do bateriových úložišť již není výhodné odkládat,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

„Čekat s pořízením bateriového úložiště s vidinou budoucí nižší ceny znamená, že o to později budu z jejího provozování profitovat. Vždy je lepší takovou investici dělat v době, kdy jsou na trhu ustálené podmínky. Výroba, instalace a povolovací proces trvají v řádu měsíců. Přijde-li další energetická krize, nebude na takové řešení dostatek času a vlivem zvýšené poptávky v takové situaci ceny pravděpodobně klesat nebudou,“ dodává Bursa.

Například za poslední dva roky došlo k dramatickému poklesu cen lithia, které se propadly o 86 % od svého maxima v listopadu 2022. Tato situace přinutila mnoho těžařských společností uzavřít doly po celém světě, protože těžba přestala být ekonomicky výhodná. Například přebytek nabídky lithia, který v roce 2024 dosahoval 150 000 tun ekvivalentu uhličitanu lithného (LCE), by se podle společnosti Antaike měl v roce 2025 snížit na 80 000 tun. „Očekáváme, že omezení produkce z roku 2024 a možnost dalších opatření výrazně sníží přebytek na trhu a cena lithia se bude růst,“ uvedl Cameron Hughes, analytik společnosti CRU Group.

Využití bateriových úložišť

Baterie umožňují ukládat přebytečnou energii vyrobenou během slunečných dnů fotovoltaickou elektrárnou a využívat ji v době, kdy slunce nesvítí, například večer nebo během zamračených dnů. Tím se zvyšuje míra soběstačnosti a snižuje závislost na dodávkách ze sítě,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

Navíc lze díky uložení v chytré baterii s energií chytře obchodovat. Protože se cena elektřiny na denním (spotovém) trhu v průběhu dne liší, můžete se díky bateriím pustit do tzv. spotování, tedy obchodování na spotovém trhu. Jde o mechanismus, který využívá baterii k akumulaci energie přímo ze sítě v době, kdy je elektřina levná, a jejímu vybíjení v době, kdy je elektřina na trhu drahá. Tento trend nastává obvykle dvakrát denně a v létě bývá díky výkonu solárních zdrojů výraznější. V letošním roce jsme dokonce zaznamenali největší počet dnů, kdy byla elektřina na spotovém trhu za mínusovou hodnotu, tedy ten, kdo ji mohl v tu dobu uložit, za to dostal zaplaceno.

Bateriová úložiště mohou sloužit také jako stabilizátory sítě. Jde v podstatě o to, že majitelé baterií poskytují distributorovi elektrické energie kapacitu svých baterií k tomu, aby velmi rychle uložil přebytečnou energii do baterií a v okamžiku nedostatku ji opět do sítě dodal. „Tato služba je placená a baterie tak může vydělávat, aniž by byla připojena k dalšímu zdroji energie,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz.

Další přínosy pro průmysl

Průmyslovým podnikům bateriová úložiště slouží také k pokrytí krátkodobě zvýšené spotřeby elektřiny – ⁠⁠⁠⁠⁠⁠ výrazné špičky (takzvané peaky). Peak Shaving, neboli vykrývání těchto špiček, je další funkcí bateriových úložišť. Umožňují vyrovnat tyto špičky a snížit tak hodnotu maximálního rezervovaného příkonu, za který se distributorovi platí nemalé částky. V souvislosti s průmyslovou výrobou jsou baterie využívány také pro zajištění chodu specifických technologií v době výpadků sítě.

„Mnohdy se jedná o mikro-výpadky v trvání desetin sekundy, které jsou ale například pro CNC stroje velký problém. Při delších výpadcích jsou pak baterie schopné zajistit dodávku elektřiny i delší dobu. To ocení například výrobci plastů, pro které je velmi důležité, aby jim roztavený materiál ve velmi drahých strojích neztuhl,“ upřesňuje Pavel Bursa ze společnosti Resacs.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky