Jak správně temperovat víkendový dům či chalupu?

Redakce, 25.2.2025
víkendová chalupa

Majitelé chat, víkendových domů a dalších pravidelně nevyužívaných objektů by v zimních měsících neměli zapomínat na správné temperování. Předejít tím mohou problémům se zamrzlým potrubím nebo rozvoji nebezpečných plísní. Aby však udržování teploty nebylo zbytečně nákladné, je důležité vybrat vhodný způsob vytápění.

U dlouhodobě neobývaných objektů, jako jsou rekreační chaty, nevyužívané byty či technické místnosti, je v průběhu zimy důležité zajistit alespoň minimální vytápění. Správné temperování pomáhá předejít zamrzání potrubí, nadměrné vlhkosti i vzniku plísní, které mohou nenávratně poškodit stavební konstrukce i vnitřní vybavení.

Ideální úroveň temperování závisí na tom, jak často je daný prostor využíván. „U dlouhodobě neobývaných objektů se ideální teplota pohybuje mezi 5 až 7 °C, což zabrání zamrzání potrubí. Naopak v rekreačních domech a chatách, kam lidé jezdí nepravidelně, je vhodné udržovat teplotu kolem 12 až 15 °C,“ doporučuje Pavlína Trajtělová, produktová specialistka společnosti KORADO. Důležité je také nezapomínat na pravidelné větrání, které pomůže zajistit zdravé vnitřní klima a zabrání zatuchlému zápachu.

chalupa na venkově ilustrační 

Volba zdroje tepla je klíčová

U sezónně obývaných prostor je právě s ohledem na nutné temperování důležité zvolit vhodný zdroj vytápění, který zajistí stabilní teplotu a zároveň nebude zbytečně energeticky náročný. Podstatné je, aby fungoval zcela autonomně a nebyl závislý na zásazích obsluhy. To dobře splňují například moderní plynové kondenzační kotle. Zejména u rekreačních objektů však toto řešení někdy naráží na nemožnost připojení na plynovou síť.

V českých chatách se lze často setkat s elektrickým vytápěním, jehož výhodou je nižší pořizovací cena a jednoduchá instalace. Temperování pomocí elektrických přímotopů ale nepatří k ekonomicky výhodným řešením a hodí se proto spíše jako doplňkový zdroj tepla. Oblíbenou alternativou jsou v posledních letech tepelná čerpadla. Ta dokážou zajistit nízké provozní náklady a zároveň mohou sloužit i k dochlazování vzduchu v letních měsících.

Důležitým předpokladem pro efektivní temperování je rovněž správné rozmístění zdrojů tepla v prostoru. Ideální je umístit radiátory nebo konvektory pod okna či k vnějším stěnám a neblokovat je nábytkem, aby mohl teplý vzduch volně cirkulovat. „Dobrou volbou může být například radiátor modelu RADIK V-POWER, který je vhodný pro nízkoteplotní zdroje vytápění, jako je právě tepelné čerpadlo,“ uvádí Pavlína Trajtělová.

ilustrační radiátor 

Pro dlouhodobé temperování na nízkou teplotu je radiátor obecně lepší volbou než konvektor, protože sálavé teplo lépe zamezuje ochlazování zdí a vzniku vlhkosti. Konvektor však může na chalupě či víkendovém domě dobře sloužit pro rychlé vyhřátí místností na příjemnou teplotu. „Zajímavá je v daném směru kombinace konvektoru s podlahovým topením. To je sice pro temperování velmi efektivní, ale má poměrně nízkou teplotní dynamiku, takže prostor se vytápí déle,“ doplňuje odbornice ze společnosti KORADO.

Úspory přinese rekonstrukce

Náklady na zimní vytápění rekreačních objektů lze snížit investicí do stavebních úprav, které pomohou minimalizovat tepelné ztráty. Zásadní roli hraje kvalitní zateplení obvodových stěn, střechy a podlah, stejně jako výměna starých oken za moderní izolační varianty. Správná izolace snižuje množství unikajícího tepla a umožňuje efektivnější provoz otopné soustavy. Důležité je také pravidelně kontrolovat stav topných těles. Starší radiátory mohou mít sníženou účinnost a mnohdy se tak vyplatí jejich výměna za modernější modely.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky