David Becher – léta učednická

25. 2. 2025 | Historie, Zajímavé akce, Zdraví a lázeňství

David Becher se narodil v příhodné době a na dobrém místě. Mohli bychom sice namítnout, že jeho rodina zažila těžké časy během války o rakouské dědictví (tou dobou už byl David na studiích), zvláště o Vánocích 1741, kdy museli obyvatelé města živit čtyři regimenty francouzské pěchoty a jezdectva včetně koní, anebo když v říjnu 1742 pár francouzských vojáků do základu vyplundrovalo domy v Křížové ulici, tedy i U Dvou řetězů, kde se David narodil. A taktéž válka sedmiletá (1756–1763), to už byl David ze studií zpět, se neblaze zapsala do městských análů – např. v listopadu 1757 museli měšťané během dvou dnů pruským oddílům vyplatit 3300 zlatých, „jinak poznají oheň i meč“, nebo když Prusové zajali starostu města Urbana a vymámili za něj od Karlovarských 1500 zlatých výkupné. Ale kdyby jen to. V květnu 1759 zachvátil Karlovy Vary katastrofální požár, 224 domů lehlo popelem! Pohořelí se museli odstěhovat k příbuzným nebo do okolních vsí, stavba nových domů byla přísně kontrolována, aby se z lázní nestalo sídliště provizorních chatrčí. Takže byla to opravdu příhodná doba?

Zdá se, že otec Leopold Becher překonal všechny nástrahy bez zásadní újmy, když se i tak dokázal postarat o šest dětí, čili dva syny vyslat na studie, ze dvou vychovat zdatné obchodníky a dvě dcery slušně provdat. Jako obchodník nebyl tak bytostně závislý na lázeňské klientele, i když ta se samozřejmě příznivě odrážela v jeho příjmech. Měl dostatek prostředků a uměl s nimi dovedně zacházet. Chudoba ostatně nebyla nikdy družkou Becherů.

Z rodného domu kousek od Vřídla měl David od raného dětství veškeré dění v Karlových Varech jako na dlani. A bylo stále co pozorovat, neboť každým rokem přijížděla k Vřídlu zajímavá společnost a stále se něco dělo. Nepočítáme-li tehdy značně přitažlivou podívanou, tj. popravu 17letého sluhy, který dal svému pánu do polévky jed, avšak byl včas odhalen a roku 1727 skončil na karlovarské šibenici (altán Bellevue nad Bezručovou ulicí), pak mohl klouček David ve stejném roce potkávat fenomenálního stavitele K. I. Dienzenhofera, hledajícího kolem Vřídla a na Nové louce vhodné místo pro barokní chrám sv. Maří Magdalény. Tato úchvatná stavba pak vyrůstala přímo před jeho očima v letech 1732–1736.

Ovšem naprosto výjimečným byl rok 1732, to bylo Davidovi 7 let. Tehdy se např. dokončila stavba nového městského pivovaru, v němž jednou bude mít David Becher nemalý vlastnický podíl. Avšak co celým městem skutečně hýbalo, byla návštěva císaře Karla VI., jenž tu spolu s císařovnou pobýval šest týdnů. Dorazil s celým dvorem, který se ubytoval v 245 domech, což měšťanstvu vyneslo 15 000 zlatých. Dalších 5000 zlatých bylo věnováno na městskou chudinu a 1000 zlatých jako podpora na výstavbu nového kostela. Kromě císařského páru se ulicemi procházel i pruský král Friedrich Wilhelm a též slavný generál Evžen Savojský, to vše malému Davidovi přímo před očima, když bydlel jen pár kroků od Vřídla.

O jeho létech učednických víme pramálo. Navštěvoval místní církevní školu, z níž odešel do blízkého Ostrova studovat na tamní piaristické gymnázium. První doklad o jeho studiích máme z roku 1744, kdy je zapsán v matrice Filozofické fakulty Karlo-Ferdinandovy univerzity, kam ve svých 19 letech nastoupil k tříletému přípravnému studiu. Tradiční životopisci R. Mannl a K. Ludwig tvrdí, že jeho rodiče z něj chtěli mít kněze, on však zjevně naslouchal vlastnímu srdci a rozhodl se pro to, co měl nejraději – přírodní vědy a medicínu. Studia ukončil doktorátem z filozofie a lékařství v září 1752 na základě vědeckého Pojednání o metodicko-racionálních pozorováních nezbytných ke zjištění skutečné příčiny akutní horečky. Jako bychom už tady slyšeli otázky typu „jaká je podstata léčivé síly pramenů“, „jak na ně organismus reaguje“, „jak je třeba této léčivé síle vyjít vstříc“?

David Becher musel být mimořádným studentem, neboť mu byla později nabídnuta stolice chemie na univerzitě, tuto výzvu však odmítl a rozhodl se pro lékařskou praxi, kterou v letech 1752–1756 vykonával v Praze a ve Vídni. Vůbec už musel být pokládán za výraznou osobnost vědeckého světa, neboť v roce 1757/58 zastával funkci děkana lékařské fakulty.

Dosáhnuv nejvyšší úrovně vzdělání své doby a se zkušenostmi čtyřleté praxe lékaře a chemika vrátil se David Becher v roce 1756 do Karlových Varů. Na kariéru lékaře a přírodovědce nemohl být lépe připraven. Z Prahy a Vídně, kde si prý jako lékař vedl znamenitě, získal mnoho vlivných známostí, jež mu v prvních letech pomohly ke vznešené a bohaté klientele. O tom, jak se stal výjimečným a nenáviděným zároveň, si povíme příště.

Střed Karlových Varů v roce 1733, kdy bylo Davidu Becherovi 8 let. Rodný dům U Dvou řetězů stojí ve frontě budov před starým kostelem (10). Městu dominuje zámecká věž (21), bývalá radnice (20) a na opačné straně údolí kostel sv. Ondřeje (14).
Tip: Čísla na obrázku jsou černá a možná hůře viditelná, doporučejem si obrázek zvětšit. Pak čísla budou lépe vidět.

Milan Augustin

Obrázek




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky