Pelety v Česku nabírají na popularitě, výroba v roce 2024 dosáhla 472 tisíc tun

Popularitu pelet v posledních letech významně podpořily kotlíkové dotace, odklon od ruského plynu a snaha o energetickou nezávislost na úrovni státu i domácností. Na poptávku po peletách reaguje i domácí výroba, která u nás stále významně převyšuje spotřebu. České peletárny vyrobily v roce 2024 celkem 472 tisíc tun dřevních pelet, z nichž 442 tisíc tun splňuje nejvyšší standard kvality ENplus A1.
Lídři výroby: Pfeifer, Mayr-Melnhof a skokan roku Biomac
Dřevní pelety se v Česku stávají stále populárnější volbou pro vytápění domácností i průmyslových objektů. Největším producentem dřevních pelet v Česku zůstává evropský dřevařský koncern Pfeifer s produkcí 129 tisíc tun. Druhou příčku obsadila rakouská společnost Mayr-Melnhof se 79 tisíci tunami. Skokanem roku se stala česká firma Biomac, která zvýšila svoji produkci o 30 %, ze 46 na 60 tisíc tun.
Mezi menšími výrobci vynikl Latop Energy, který navýšil meziročně výrobu o 33 % (navýšení o 2 000 tun). Novou kapacitu na trhu přinesla také peletárna na pile Hůrka v Horní Plané, která zahájila výrobu s kapacitou 6 tisíc tun ročně.
Zvýšený prodej pelet: Specializovaní distributoři expandují
Růst zájmu o dřevní pelety potvrzují i specializovaní prodejci Dřevošrot, a.s. a Ivana Hamtilová – Pelety Česko, kteří zaznamenali největší nárůst prodejů. Obě společnosti investovaly do moderních cisteren pro šetrné foukání pelet přímo ke kotli, což zajišťuje efektivní a komfortní dodávku paliva. „Možnost pohodlné dopravy pelet až ke spotřebitelům hraje stále větší roli při rozhodování zákazníků,“ potvrdil také Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta.
„Volně ložené pelety jsou levnější a máte-li dost velký sklad, můžete se na celou další zimu zásobit už teď v rámci jarních slev,“ dále upozornil Stupavský. Na jaře jsou každoročně pelety v prodeji za ceny nižší o 10 až 15 %, protože na pilách se řeže kulatina a je potřeba zpracovávat pilinu, přitom topná sezona už skončila. Jarní slevy udržují poptávku na stejné úrovni celý rok. Cena pelet se nyní pohybuje kolem 8 Kč za kilogram.
Kdo si chce spočítat své náklady na vytápění a srovnat si cenu jednotlivých paliv, může využít online kalkulačku na webu www.ceska-peleta.cz.
Podpora výměny uhelných kotlů za ekologická řešení
Pelety představují lokální a dostupnou náhradu za uhlí, jehož těžba u nás pomalu končí, i za zemní plyn dovážený ze zahraničí. V letošním roce se proto rozšířila nabídka programu Nová zelená úsporám. Pokud máte doma jakýkoliv uhelný kotel – klidně i moderní a starý jen pár let – můžete využít dotaci a pořídit si kotel na dřevo nebo pelety. Domácnosti s nižšími příjmy dostanou až 110 tisíc korun.
„Prosím, měňte staré uhelné kotle za peletkové nebo na kusové dřevo. Dřevo je obnovitelný zdroj a měli bychom ho ve velkém podporovat i využívat,“ uvedl nedávno na veletrhu Infotherma ministr životního prostředí Petr Hladík. Program dotací cílí na zlepšení ovzduší, snížení závislosti na fosilních palivech a pořizování moderních a úsporných zdrojů vytápění.
Pelety jako stabilní alternativa vytápění s garantovanou kvalitou
Mezi českými peletárny je velice rozšířená certifikace ENplus, která prokazuje vysokou kvalitu a výhřevnost pelet. Funguje nejen jako záruka pro české zákazníky, ale také jako vstupenka na zahraniční trhy, což je pro domácí výrobce velice důležité. Výroba totiž stále třikrát převyšuje spotřebu a tedy dvě třetiny českých pelet jdou na export zejména do Rakouska, Německa a Itálie. Certifikaci mělo v roce 2024 celkem 94 % české produkce pelet a stále přibývají noví certifikovaní výrobci i obchodníci.
Díky vysoké dostupnosti certifikovaných pelet ENplus A1 si zákazníci mohou být jisti jejich kvalitou a efektivitou. Radek Machara ze Strojírenského zkušebního ústavu (SZÚ) se věnuje laboratornímu testování certifikovaných pelet a řekl pro Klastr Česká peleta, že kvalita pelet hraje velmi významnou roli. „Výsledky při měření účinnosti se liší i o desítky procent. To znamená, že dosáhnout stejného výkonu (tepla pro vytápění) si žádá o desítky procent paliva navíc, pokud se spalují nekvalitní pelety.“ V ročním vyúčtování za teplo to může hrát rozdíl několika tisícikorun.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Nájmy se zvedly ve většině případů do 10 procent, ukazují data za první letošní kvartál
- Ceny nemovitostí stoupají. Jaké jsou ceny a prodeje nejen v krajských městech?
- Praha se loni rozrostla o dalších 13 148 obyvatel, budou mít noví Pražané kde bydlet?
- Bydlení i nemovitosti stále zdražují, inflaci ženou vzhůru i zvyšující se ceny potravin
- Vítěz hokejové dovednostní soutěže v Karlových Varech si vystřílel tepelné čerpadlo NIBE S2125-8 s vnitřní jednotkou VVM S320
- Hypoteční sazby stále pětiprocentní hranici neprolomily, zájem o hypotéky je oproti loňsku dvojnásobný