Jaká jsou pravidla a limity pěstounství? Konference Hranice péče nabídne unikátní pohled na podporu přijatých dětí

ilustrační foto
ilustrační foto, zdroj: Sdružení pěstounských rodin

Nejaktuálnější informace ze světa náhradní rodinné výchovy i dva paralelní workshopy v podání renomovaných odborníků z Česka i zahraničí. To přinese konference Hranice péče pod záštitou první dámy Evy Pavlové a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. Od 3. do 4. dubna vystoupí na půdě Univerzity Karlovy řada světových odborníků z oblasti podpory a péče o zranitelné, kteří se letos zaměří především na hranice a limity pěstounství.

Inspirativní řečníci, přednášky i praktické workshopy zaměřené na péči o děti v pěstounské péči. Začátek dubna bude na Univerzitě Karlově patřit konferenci s názvem Hranice péče, kterou pořádá Sdružení pěstounských rodin. Tento spolek už třicet let pomáhá rodinám s přijatými dětmi. „Účastníci se mohou těšit na inspirativní program, během konference vystoupí se svými příspěvky řada významných vědců i praktiků z oblasti podpory a péče o zranitelné. Zaměří se nejen na hranice a limity, ale také na fenomén odolnosti, která je klíčová pro zvládání náročných životních situací,“ popisuje Pavel Šmýd , předseda spolku Sdružení pěstounských rodin.

Konference Hranice péče bude mít přímo prezidentskou podporu, záštitu nad akcí převzala první dáma a manželka prezidenta republiky Eva Pavlová. Program ve čtvrtek ráno zahájí náměstkyně ministra pro evropské záležitosti a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která považuje téma letošní konference za velice důležité. Dobře nastavené hranice péče jsou podle ní klíčem k tomu, aby ohrožené děti vyrůstaly v bezpečném prostředí, které jim dává stabilitu i prostor k rozvoji a zároveň poskytují oporu těm, kdo o ně pečují, tedy například pěstounům či sociálním pracovníkům.

„Tito lidé i zástupci odborné veřejnosti hledají každý den rovnováhu mezi ochranou dítěte a respektem k jeho potřebám. O hranicích péče je potřeba mluvit, protože nejsou neměnné. Vyvíjejí se spolu se zkušenostmi, měnící se společností i potřebami samotných dětí. Otevřená diskuse a spolupráce napříč obory nám pomáhají nastavovat je tak, aby skutečně chránily, podporovaly a dávaly dětem šanci na důstojné dětství. Jsem ráda, že tato konference k tomu vytváří prostor,“ tvrdí Šimáčková Laurenčíková.

Finanční podporu akci poskytla Nadace The Kellner Family Foundation, která má s fungováním pěstounských rodin dlouhodobou zkušenost díky poskytování sociálních stipendií na gymnázium Open Gate. „Institut pěstounství považujeme za klíčovou součást náhradní péče, která dětem umožňuje vyrůstat v bezpečném a podporujícím rodinném prostředí. Aktuální limity péče o ohrožené děti vidíme zejména v rostoucím počtu dětí odebíraných rodinám, především ze sociálních důvodů. Zlepšení situace by mohlo přinést posílení prevence,“ říká výkonná ředitelka nadace Tereza Bůžková.

Program konference je nabitý odbornými příspěvky řady renomovaných odborníků. Mezi klíčové řečníky patří například Petra Zdražilová, která na ministerstvu práce a sociálních věcí působí jako vrchní ředitelka sekce rodinné politiky a sociálních služeb. Kromě ní vystoupí například odborníci z Kanceláře veřejného ochránce práv, Akademie věd ČR nebo zástupci předních tuzemských univerzit.

Zahraniční vědu bude zastupovat emeritní profesorka University of East Anglia a také držitelka Řádu britského impéria Gillian Schofield, která se zaměří na témata bezpečí a důvěry. Její Secure Base Model je praktickou metodou podpory dětí či dospívajících v náhradním prostředí a poskytuje pozitivní rámec pro terapeutickou péči včetně každodenní interakce mezi pečovateli a dětmi. „Jsme velmi rádi, že se Gillian Schofield aktivně zúčastní naší konference. Kromě přednášky povede v pátek dopoledne na toto téma také workshop, který vřele doporučujeme nejen odborníkům z oblasti náhradní rodinné péče, ale i náhradním rodičům. Je totiž velmi praktický,“ láká na druhý den konference Šmýd. Svůj workshop o práci s traumatickou minulostí u dětí a dospívajících povede také profesor Richard Rose, ředitel organizace Therapeutic Life Story Work International (TLSWi), která v této Velké Británii poskytuje poradenství a školení v oblasti terapeutické práce.

Čtvrteční přednáškové části konference se lze zúčastnit hybridní nebo čistě on-line formou, praktické workshopy o den později již vyžadují osobní účast. Účast na konferenci Hranice péče lze započítat do povinného vzdělávání sociálních pracovníků. Více informací a možnost přihlášky najdete na www.konferencepestouni.cz .

Konference Hranice péče

Místo konání:

· 3. dubna – odborné příspěvky: Konferenční centrum UK, Celetná 20, Praha 1

· 4. dubna – paralelní workshopy: Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1

 




O Sdružení pěstounských rodin

Sdružení pěstounských rodin je nestátní nezisková organizace, která od roku 1995 poskytuje služby rodinám s přijatými dětmi. Jeho posláním je podporovat pěstounské rodiny a jiné pečující osoby v jejich rozhodnutí dát dětem šťastnou a spokojenou rodinu. Díky pěstounské péči děti mohou prožít vše, co k obyčejnému dětství patří, nemusejí vyrůstat v nefunkčních rodinách či v ústavních zařízeních. Mnoho dětí jen díky pěstounským rodinám dostane šanci odnést si jedno z nejdůležitějších poselství do dalšího života – že vztahy v rodině jsou pestré, ale také bezpečné, podporující a pečující.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy