Pylová sezóna klepe na dveře. Jak se chránit?

Redakce, 26.3.2025
alergie
alergie, zdroj: Freepik

Také jste už letos pocítili alergické příznaky v podobě slzení očí, pálení v nose a škrábání krku? Pylová sezóna je tady a přináší milionům lidí na celé planetě nepříjemné chvíle. Podle Světové zdravotnické organizace bude do roku 2050 alergická až polovina světové populace.

Délku a intenzitu pylové sezóny zásadně ovlivňují klimatické změny a znečištění ovzduší. Do roku 2100 se předpokládá nárůst množství pylu ve vzduchu až o 40 %. Sezóna bude nejspíš začínat o 40 dní dříve a bude trvat o 19 dní déle. Navíc rostliny v městském prostředí produkují více alergenů, což povede k ještě intenzivnějším alergickým reakcím.

Jak se chránit před alergiemi?

Abychom minimalizovali dopad pylových alergií, vyplatí se kombinovat prevenci s moderními léčebnými metodami. Prvním krokem může být omezit kontakt s alergeny, což znamená vyhýbat se venkovním aktivitám během suchého a větrného počasí.

„Přestože trpíte pylovými alergiemi, choďte na čerstvý vzduch, a to ideálně po dešti, kdy je koncentrace pylu nižší. Promyslete také větrání – vyplatí se větrat brzy ráno, večer nebo opět po dešti,“ doporučuje MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Účinným pomocníkem v boji proti nejrůznějším alergenům jsou kvalitní zvlhčovače vzduchu v místnosti. Pojištěnci OZP si mohou prostřednictvím aplikace VITAKARTA požádat podle výše svých kreditů o příspěvek až ve výši 10 000 korun na nákup přístroje, který zlepší kvalitu ovzduší v interiéru.

Pomůže také dodržování hygieny, kdy se po návratu domů osprchujete a převléknete do domácího oblečení. Ložní prádlo perte pravidelně na vyšší teplotu.

Léčba a prevence – může pomoci klasika, i alternativa

Alergici vědí, že příznaky dokáží utlumit antihistaminika. Měla by se začít užívat ideálně týden před očekávaným začátkem sezóny (po konzultaci s lékařem či lékárníkem). Začít ale můžete kdykoli.

Pro odstranění alergenů ze sliznic a celkovou očistu organismu je vhodné používat solné roztoky s mořskou nebo minerální vodou a také si dopřát pobyt v solné jeskyni.

Pokud jste příznivci spíše alternativních způsobů vypořádání se s alergiemi, můžete jako podpůrnou léčbu využít např. probiotika (zdravý mikrobiom může posílit imunitu a zmírnit alergické reakce), kopřivový čaj, černý kmín (olej), med z lokálních zdrojů (pravidelná konzumace malých dávek může pomoci zvyšovat toleranci vůči pylům v okolí) či akupunkturu.

„V neposlední řadě bych připomněla dostatečný příjem tekutin, které pomohou udržet sliznice hydratované a méně citlivé na alergeny. Současně tím podpoříte prevenci řady zdravotních obtíží vyplývajících z dehydratace,“ připomíná zdravotní ředitelka OZP a dodává: „Správný pitný režim se ukazuje jako dlouhodobě velmi významný faktor zdraví. Může zásadně ovlivnit například vysoký tlak, nebo třeba správnou funkci ledvin. Voda má v těle funkci rozpouštědla, transportního média, zásadní roli hraje při vylučování, výměně látek. Proto je důležité pečovat o rovnováhu příjmů a výdajů vody, aby všechny procesy, kterých se voda účastní, neustále probíhaly správně. Nestabilita se může stát zdrojem významných zdravotních problémů.“



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky