Průzkum: Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit, firmy podceňují konec Windows 10

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.
České firmy se potýkají s bezpečností svých dat. Více než čtvrtina (27 %) společností čelila v posledních letech kybernetickému útoku. Následky v podobě ztráty dat si odneslo 12 % všech společností. O poznání četněji se přitom kybernetické útoky objevují ve firmách používajících operační systémy po konci podpory. Kybernetický útok v posledních pěti letech hlásí více než 40 % z nich. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Situace se navíc může dále zhoršit po letošním 14. říjnu, kdy skončí podpora operačního systému Windows 10, a ten tak přestane být chráněný proti novým hrozbám. Navzdory brzkému konci podpory tento operační systém podle průzkumu používá 42 % firem, ve třech krajích je to dokonce polovina nebo více (Ústecký 56 %, Karlovarský 52 %, Plzeňský 50 %).
Přestože do konce podpory Windows 10 zbývá už jen pár měsíců, o změně neví 29 % respondentů z firem, které tento operační systém používají. Podstatná část z nich se také neorientuje v možnostech řešení – více než 35 % neví, že většinu počítačů s Windows 10 je možné bezplatně upgradovat na Windows 11. Podobný podíl respondentů (38 %) ze společností používajících Windows 10 nemá povědomí o tom, že některé starší počítače nemusí být s Windows 11 kompatibilní a bude je tedy nutné vyměnit za nové. Celkem 20 % společností podle průzkumu používá počítače starší šesti let a měly by si tedy kompatibilitu svých zařízení včas ověřit.
Část firem hodlá riskovat
Průzkum ukázal, že firmy často podceňují rizika, která jim hrozí v případě, že na novější operační systém nepřejdou. Zástupci 40 % společností si myslí, že je bezpečné používat nepodporovaný operační systém. Zůstat u Windows 10 i po konci podpory pak výslovně plánuje více než každá čtvrtá (27 %) firma, která tento operační systém používá. To však představuje bezpečnostní riziko. „Nepodporovaný systém je zranitelný, protože nedostává záplaty reagující na nové hrozby. Pro bezpečnost firemních dat je upgrade na novější operační systém nezbytný,“ vysvětluje Lucie Adámková, business unit manažerka IT distributora eD system.
V některých firmách bude nutné vyměnit až stovky starších počítačů za nové. Z těch, které používají Windows 10, pětinu tvoří velké společnosti s více než 100 počítači. Jen v České republice tak může jít až o statisíce zařízení, na jejichž výměnu zbývá už jen několik měsíců. „Změna se týká celého světa a poptávka po novém hardwaru bude zvlášť na poslední chvíli obrovská. Není tedy na co čekat, je potřeba se připravit již nyní,“ doporučuje Lucie Adámková.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Předražené nemovitosti a malé byty – je skutečně na vině nepružný stavební zákon?
- Hobby magazín: Střih stromů, boj s krtky nebo vylepšování půdy. To všechno si žádá jarní zahrada (audio)
- Vakuový sprej amatérského vědce mění stará okna na úsporná - video
- Je povoleno řídit se sádrou nebo jiným ošetřeným zraněním?
- Valdštejnská zahrada je znovu otevřená pro veřejnost
- Jak udržet Česko v rovnováze s přírodou? Pět cest evropské biodiverzity