Češi a bezpečnost: chytrou domácnost zavádějí zejména mladí, ti se také nejvíce bojí vloupání

Více než polovina Čechů sní o chytré domácnosti a chce její prvky zavést do svých domovů. Čtvrtina už chytrá zařízení dokonce má. Nejvíce o ně projevuje zájem mladší generace, zejména lidé do 29 let z vysokopříjmových domácností, kterým jde především o automatizaci osvětlení. Objevujeme však i kouzlo chytrého zabezpečení a možnosti synchronizace s celou domácností. Vyplývá to z průzkumu* společnosti ASSA ABLOY.

Automatizace napříč domácností

Nejvíce chceme automatizovat světla (69 %), domácí spotřebiče (60 %) a vytápění (48 %), roste však zájem i o chytré bezpečnostní systémy a zámky (39 %, resp. 29 %). Pokud už do chytré domácnosti investujeme a vlastníme několik chytrých zařízení, je pro naprostou většinu lidí (91 %) klíčové, aby bylo možné všechny tyto prvky ovládat v rámci jedné mobilní aplikace.

 

Chytrý zámek zná většina Čechů, ovšem jen necelá čtvrtina jej někdy použila

I když více než dvě třetiny lidí slyšely o pojmu chytrý zámek, pouze necelá čtvrtina (22 %) jej skutečně někdy použila, ať už u sebe doma, v hotelu či v kanceláři. Hlavními rozhodovacími faktory při pořizování chytrého zámku jsou cena a jednoduchost použití.

„Vidíme, že Češi vynakládají na zabezpečení svých domovů více prostředků než dříve. Primární je obava z vykradení či vloupání, kterou nám již historicky potvrdila téměř polovina domácností, ale také vědomí, jak snadno lze některá bezpečnostní řešení překonat, či přímá zkušenost se selháním stávajícího bezpečnostního systému,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Šťastný z ASSA ABLOY.

Přesto existují určité bariéry, které brání širšímu přijetí chytrých zámků. Jsou to zejména obavy z náročnosti instalace a také z ceny, které uvedlo 60 % respondentů. Za chytrý zámek je drtivá většina lidí (75 %) ochotna utratit maximálně 6 000 , řešení nad 12 000 akceptují už pouhá 2 %. 

 

* Průzkum proveden výzkumnou agenturou STEM/MARK na reprezentativním vzorku české populace N=508, podzim 2024

 

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy