Kapacita bateriových úložišť v Evropě vyroste v příštích pěti letech pětkrát, říká studie


ilustrační
ilustrační, zdroj: Resacs

Kapacita evropských bateriových úložišť by se měla do roku 2030 zvýšit přibližně pětinásobně na více než 50 gigawattů (GW), což představuje investice kolem 80 miliard eur.  Vyplývá to z aktuální studie Aurora Energy Research.

„Tento růst je reakcí na rostoucí podíl větrné a solární energie v evropském energetickém mixu, který nyní tvoří přibližně třetinu. Obnovitelné zdroje jsou však závislé na povětrnostních podmínkách, což vyvolá poptávku po bateriových úložištích pro zajištění stabilního dodávání energie,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.​

Navzdory očekávanému nárůstu kapacity bateriových úložišť může stále docházet k nedostatku kapacit potřebných pro vyvážení národních energetických sítí. „Průmyslová skupina European Association for Storage of Energy odhaduje, že do roku 2030 bude zapotřebí až 200 GW úložné kapacity. ​Pro ilustraci, v roce 2024 bylo v Evropě přidáno rekordních 3,7 GW bateriových projektů, čímž celková kapacita dosáhla 10,8 GW,“ říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.

Proč takový růst? Firmy i jednotlivci si stále častěji uvědomují, že bateriová úložiště lze využívat k optimalizaci spotřeby energie tím, že ukládají elektřinu v době, kdy je levnější, a využívají ji v době špičky, kdy jsou ceny vyšší. To pomáhá snižovat účty za elektřinu a umožňuje efektivněji řídit své energetické náklady. Umožňuje to také snížit závislost na tradičních energetických dodavatelích a využívat vlastní zelenou energii i v době, kdy slunce nesvítí nebo vítr nefouká.

„Úložiště slouží také jako záložní zdroj pro případ výpadků v síti, což je klíčové pro firmy s nepřetržitým provozem, jako jsou datová centra, výrobní závody nebo nemocnice. Také pomáhají stabilizovat napětí v síti, což chrání citlivé technologie před výkyvy a poruchami napájení,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

Pokles nákladů na bateriové technologie přispívá větší dostupnosti, což se odráží i v příbuzných segmentech bateriového pohonu a rozvoji akuproduktů. Akumulátorový pohon se tak stále více prosazuje nejen v elektromobilitě, ale také mezi stroji v oblastí péče o dům a zahradu. Lidé i firmy si tento pohon vybírají stále častěji, a to z důvodů ekologie, ale také flexibility a tichého, úsporného provozu,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

„Celkově lze říci, že evropský trh s obnovitelnými zdroji energie nyní pohání boom bateriových úložišť, což představuje významnou příležitost pro investory a přispívá k stabilitě energetických sítí v regionu,“ uzavírá Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

 



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy