Nájmy s dubnem opět poskočily, oproti konci roku vzrostly už o 5 %

Nájemní trh se nezastavuje a nájemní ceny se začátkem jara opět poskočily, dokonce o celých 5 % za jediný kvartál. Nejvíce rostou kraje, které v minulých měsících zdražovaly spíš méně. Zájem je i nadále vysoký, podle Bezrealitky se však situace začíná harmonizovat. Hlavní doporučení pro zájemce i majitele je shodné – hledání nájemního bydlení i vhodného nájemce chce zhruba dvakrát víc času než před pár lety.

Hlavní město 4 %, řada regionů víc

V Praze se průměrné nabídkové ceny nájmů zvedly o 4 %. Za metr čtvereční nájemní plochy dnes majitelé chtějí už 429 korun. Nejdražší na plochu jsou tradičně malé byty, zejména garsonky a 2+kk, nejlevněji naopak vyjdou ty velké. Ani vyšší ceny však neměly zásadnější dopad na počet zájemců. Ten sice mírně klesl, ale stále se počítá na vyšší desítky. Na jeden inzerát v průměru reaguje asi 85 lidí.

Dražší nájemní bydlení v Praze se paradoxně zatím neodrazilo na rostoucích nájmech ve Středočeském kraji. Ty se – podobně jako na přelomu roku – pohybují kolem hranice 300 korun za metr čtvereční. Průměrný rodinný 65metrový byt je zde možné pronajmout za zhruba 19 300 korun. Nejdražší jsou pochopitelně lokality u samé hranice Prahy, s přímým železničním spojením. Zde se ceny pohybují na podobné úrovni jako v běžných pražských čtvrtích.

Růst nájmů se zastavil také v Brně a okolí. Nájemní bydlení v jihomoravské metropoli v průběhu loňského roku zdražovalo skokově a nyní se cenová hladina ustálila na 329 korunách. 65metrový byt se zde pronajímá za 24 300 korun. Na jeden inzerát zde reaguje v průměru kolem 50 zájemců, velký zájem je o bydlení především v menších bytech.

Zdaleka nejvíce nájmy poskočily překvapivě v Ústeckém kraji, a to o celých 9%. Nyní se zde metr čtvereční plochy pronajímá za 213 korun za m2. O 6 % pak vyrostly ceny v Královéhradeckém kraji (na 259 korun za m2). V Libereckém kraji pak o 5 % na 244 korun za m2. O další čtyři procenta pak vyrostly nájmy v Českých Budějovicích – na 245 korun za m2.

Trh už má definitivně „nová pravidla“. Jak ideálně postupovat?

Tlak na nájemní trh už trvá více než dva roky v řadě. Podle Martina Ponzera se už projevil v zásadních změnách. Na trhu vznikla nová pravidla a kdo je nedodržuje, tomu hledání trvá zpravidla déle.

„Je paradoxní, že i přes nadprůměrný počet reakcí u každého inzerátu počet celkových transakcí v čase spíše klesá. Lidé se snaží zůstávat co nejdéle v bytech, které si aktuálně pronajímají, protože každá změna nyní znamená výrazně vyšší novou cenu,“ zmiňuje Martin Ponzer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky. „Neznamená to ale, že je situace beznadějná. Kdo hledá bydlení, většinou ho najde. Musí se obrnit trpělivostí a dodržovat nová pravidla, která na trhu vznikla. Hledání není záležitost na týdny, ale spíše dva až tři měsíce, podle toho jak rychle začne zájemce konat. Nejvíce problémů v současnosti přináší právě rozhodování pod tlakem.“

Nová nepsaná pravidla, podle kterých majitelé stále častěji rozhodují, jsou jasná: Očekávají, že zájemce nebude mít problém sdělit podrobnosti o domácnosti a svém pracovním zázemí, standardem se stává také rychlé digitální ověření identity nebo bezdlužnosti. Stále častěji se ale prosazují také požadavky například na pojištění zodpovědnosti domácnosti. Kdo se těchto doporučení drží, ten má šance nadále vysoké. Podle Bezrealitky se úspěšnost zájemců na portálu pohybuje kolem 85 %.

„Pokud někdo zjistí, že se potřebuje stěhovat, doporučil bych ihned vyplnit svůj profil a začít reagovat na inzeráty. Panuje přesvědčení, že majitelé budou schopni pozvat zájemce na prohlídku během několika dnů, ale realita je většinou jiná. Na prohlídky se dnes čeká v průměru kolem dvou týdnů,“ vysvětluje Martin Ponzer. „Přednost však velice rychle dostanou právě ti, kdo jdou novým nepsaným pravidlům trhu naproti.“

Na druhé straně se ale také stabilizuje situace na straně požadavků a práv nájemců. Majitelé podle zkušeností Bezrealitky výrazně méně chybují v ukládání jistiny na separátní účet, jak vyžaduje zákon a je stále běžnější, že na způsobu zhodnocení peněz po dobu nájmu se domlouvají s nájemníkem společně. Podobné je to také v případě poplatků, které jsou správně proúčtovávané. Mizí tak kdysi častá praxe, kdy byly poplatky považovány za paušální, přestože ve smlouvě to nebylo výslovně zakotveno.

„Je vidět, že i majitelé mají stále více zájem najít si domácnost, se kterou budou vzájemně spokojení. I jim bych proto doporučil, aby neodkládali zveřejnění své nájemní nabídky. Pokud chtějí obsadit byt dobře vybraným nájemcem, potřebuje to čas,“ zakončuje Martin Ponzer. „Chtít vybrat novou domácnost do několika málo dnů pod oboustranným tlakem zkrátka většinou neprospěje nikomu.“

Změny nájemních cen (přelom roku vs. jaro 2025)

Kraj

prosinec 24

jaro 25

prosinec 24 /
jaro 25

přibližný nájem
65metrového bytu

Hlavní město Praha

412

429

4%

27 876

Středočeský kraj

305 Kč

298 Kč

-2%

19 348 Kč

Jihočeský kraj

236 Kč

245 Kč

4%

15 902 Kč

Plzeňský kraj

265 Kč

268 Kč

1%

17 405 Kč

Karlovarský kraj

220 Kč

220 Kč

0%

14 289 Kč

Ústecký kraj

196 Kč

213 Kč

9%

13 850 Kč

Liberecký kraj

231 Kč

244 Kč

5%

15 856 Kč

Královéhradecký kraj

244 Kč

259 Kč

6%

16 846 Kč

Pardubický kraj

270 Kč

263 Kč

-2%

17 095 Kč

Olomoucký kraj

254 Kč

252 Kč

-1%

16 355 Kč

Jihomoravský kraj

334 Kč

329 Kč

-1%

21 392 Kč

Zlínský kraj

249 Kč

241 Kč

-3%

15 677 Kč

Vysočina

227 Kč

224 Kč

-1%

14 541 Kč

Moravskoslezský kraj

213 Kč

220 Kč

3%

14 279 Kč

Celá ČR

344 Kč

361 Kč

5%


Realitní skupina EHS
zastřešuje firmy a výkonné odborníky s letitou praxí s cílem vytvořit spravedlivý a transparentní realitní trh. Spojuje lidský přístup s moderními technologiemi a chce se stát největším integrovaným realitním hráčem v Evropě. Mezi její zakládající členy patří Bezrealitky, Maxima Reality nebo Český nemovitostní trust, v současnosti jsou jejími členy také správcovská společnost Tvůj Správce, start-up Ownest nebo systém NEMO Report.

Bezrealitky

Bezrealitky jsou největší službou nabízející možnost přímého prodeje nebo pronájmu nemovitosti a zároveň jsou jedním z nejnavštěvovanějších českých realitních webů. Na českém realitním trhu se jejich prostřednictvím zrealizuje asi 20 % všech prodejů nebo pronájmů.

Měsíčně portál navštíví více než půl milionu zájemců o bydlení a v současnosti se jeho prostřednictvím prodá zhruba 600 a pronajme kolem 4000 nemovitostí měsíčně.

Více informaci na: www.bezrealitky.cz/



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Bydlení rubrika


TOPlist