Tichý zabiják jater: Každý třetí člověk má ztukovatělá játra, klíčem k prevenci je správná strava

Světový den zdraví jater
Světový den zdraví jater, zdroj: TK Světový den zdraví jater

Jídlo je lék – tak zní motto letošního Světového dne zdraví jater, který připadá na 19. dubna. Zdůrazňuje, že správná výživa je jedním z nejsilnějších nástrojů v prevenci a léčbě jaterních onemocnění. Každé sousto, které sníme, má totiž dopad nejen na naši hmotnost, ale i na zdraví jater. Proto je důležité dbát na to, co si každý den pokládáme na talíř.

„Játra jsou motorem našeho metabolismu. Pokud nefungují správně, ovlivňuje to celý organismus – od stavu pokožky přes trávení a imunitní systém až po hormonální rovnováhu a činnost mozku," vysvětluje doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., MBA přednosta Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty UK v Praze.

Játra plní řadu životně důležitých funkcí. Kromě metabolismu cukrů, tuků a bílkovin se podílejí na detoxikaci organismu, regulují hladinu cholesterolu a podporují obranyschopnost. Přestože mají neuvěřitelnou schopnost regenerace, jejich přetěžování špatnou stravou, alkoholem či léky může vést k jejich poškození. „To však často probíhá skrytě, a když se projeví, může už být pozdě. Nemocná játra totiž nebolí,“ upozorňuje doc. Slíva.

Tichá epidemie s globálním dopadem

Největší hrozbou pro játra je dnes nealkoholová tuková choroba jater (NAFLD), nově označovaná spíše jako MASLD (Metabolic dysfunction–associated steatotic liver disease), tedy metabolické ztukovatění jater. „Toto nejčastější chronické onemocnění jater přerostlo v globální epidemii, která postihuje přibližně 30 % světové populace,“ říká doc. Slíva. Alarmující je, že výskyt MASLD neustále roste a dle odhadů by do roku 2040 mohlo tímto onemocněním trpět až 55 % dospělých, což představuje trojnásobný nárůst oproti roku 1990 a až 43% nárůst oproti roku 2020.

Hlavním rizikovým faktorem nemoci je nezdravý životní styl – nadměrný příjem kalorií, vysoký podíl nasycených tuků a cukrů ve stravě a nedostatek pohybu. Důsledky MASLD mohou být přitom velmi vážné – zánět jater, cirhóza nebo rakovina jater, jejíž výskyt od roku 1990 vzrostl o 205 %. MASLD se tak stává nejrychleji rostoucí příčinou rakoviny jater, zejména ve vyspělých zemích.

Diabetes a játra: Synergický efekt metabolických poruch

Jak lze dle příčiny vzniku předpokládat, MASLD úzce souvisí také s cukrovkou 2. typu. Týká se až 75 % diabetiků, přičemž vztah obou onemocnění je oboustranný – pacienti s diabetem mají vyšší riziko vzniku MASLD a naopak. „Inzulínová rezistence, typická pro diabetes 2. typu, vede k hromadění tuku v játrech," vysvětluje MUDr. Tomáš Vařeka ze IV. Interní kliniky VFN Praha. Tento proces pak spouští další metabolické poruchy, čímž se uzavírá začarovaný kruh, ve kterém jedno onemocnění zhoršuje druhé. MASLD nejen komplikuje průběh diabetu, ale zároveň zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění a dalších komplikací. Léčba diabetu tak může mít významný dopad i na játra. „Pacienti s diabetem a jaterními chorobami by měli být léčeni komplexně, s ohledem na obě onemocnění,“ zdůrazňuje MUDr. Vařeka.

Strava jako lék: Jak podpořit zdraví jater?

Změna životního stylu a stravy je tak podle odborníků klíčová nejen pro léčbu diabetu, ale i pro zdraví jater. Ideální jídelníček by měl být založen na celozrnných potravinách, ovoci, zelenině, libových bílkovinách a zdravých tucích. Důležité je také dostatečné množství tekutin a omezení alkoholu. „Pro pacienty s tímto onemocněním doporučujeme středomořskou stravu, která má prokázaný pozitivní efekt na zdraví jater,“ říká doc. Slíva.

Kromě stravy je ale zásadní i pravidelný pohyb nebo posilování. „Svižná procházka podporuje metabolismus a pomáhá snižovat množství tuku v játrech. Posilování zlepšuje jaterní steatózu díky zvýšené glykolýze (přeměně glukózy) a zlepšení inzulinové rezistence. I malý úbytek hmotnosti pak může mít významný pozitivní dopad na regulaci diabetu a játra zároveň,“ doplňuje MUDr. Vařeka.

Kromě režimových opatření a farmakoterapie mohou být v léčbě jaterních onemocnění užitečné také esenciální fosfolipidy. Jedná se o látky přírodního původu, které mají schopnost pronikat do membrán jaterních buněk a podporovat jejich regeneraci. Esenciální fosfolipidy jsou obsaženy například ve volně prodejném léku Essentiale®, který je dostupný v lékárnách bez předpisu.

Volba mezi zdravím a nemocí

„Každý den si volíme mezi zdravím a nemocí – a většina bohužel sahá po rychlém uspokojení místo dlouhodobého prospěchu,“ varuje MUDr. Vařeka. Přebytek cukrů, nasycených tuků a průmyslově zpracovaných potravin spolu s minimem pohybu ničí játra i metabolismus. Výsledkem jsou nejen nadváha, ale i vážná onemocnění, jako je právě MASLD nebo cukrovka 2. typu. Tělo ale není stroj, který zvládne neomezené přetěžování. Jakmile játra selžou, přichází nevratné následky. Pokud se neprobudíme včas, můžeme skončit v situaci, kdy už žádná dieta ani lék nepomůže. Každé jídlo a každý pohyb je proto rozhodnutím – začněme si vybírat správně, dokud je čas,“ uzavírá doc. Slíva.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tiskové zprávy