Letos končí mnoha domácnostem fixace hypotéky

Rok 2025 přináší pro řadu majitelů nemovitosti, kteří splácejí hypotéku, konec fixace úrokové sazby jejich úvěru. Odhaduje se, že v tomto roce bude končit pětiletá fixace hypoték v hodnotě zhruba 150 miliard korun z roku 2020. K tomu přibývá dalších 60 miliard korun pocházejících ze sedmi a osmiletých fixací z let 2017 a 2018. V důsledku toho může dojít v řadě domácností k nárůstu úrokových sazeb přibližně o dva procentní body, což by znamenalo navýšení splátky nejčastěji někde mezi 2 a 5 tisíci korunami měsíčně.
Vidina navýšení úrokové sazby je pravděpodobně pro část domácností, kterých se to letos týká, nemalým strašákem. Odborníci v tomto kontextu ale upozorňují, že v první řadě je důležité si uvědomit, že úrokové sazby mírně přes 2 procenta, na které si ve splátkách mnozí majitele nemovitostí poslední roky zvykli, byly zcela výjimečné. Výhoda nízkých úrokových sazeb sjednaných v roce 2020 či dříve, byla v zásadě darem, který umožnil mnohým levně získat finance. „Lidé měli to štěstí, že si po nějakou dobu mohli půjčovat peníze tak levně,“ uvedl David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, podle kterého se standardní a rozumná úroková sazba pro hypotéky pohybuje někde kolem 4 % p. a., což je přirozené, neboť půjčování peněz zahrnuje pro banky i určité náklady, které sazby kolem 2 procent nebyly moc schopné pokrýt.
„Je důležité chápat, že úroková sazba kolem 4 % až 4,5 % p.a. není žádným zásadním problémem, ale spíše návratem k běžným podmínkám,“ uvedl k problematice dále David Eim. Navíc lze dle něj kvůli značně zvýšeným nákladům na život za poslední roky, vnímat splácení hypotéky jako finančně výhodné. „Klesající kupní síla peněz má ten efekt, že lidé splácí úvěr penězi, jejichž hodnota ale klesla téměř o 30 procent od doby, kdy si tyto peníze půjčili,“ upozornil David Eim na fakt, který si někteří klienti bank nemusí uvědomovat.
V souvislosti s končícími fixacemi sazeb a z toho plynoucím navýšením měsíční splátky je podstatný i stav na trhu práce, potažmo i fáze cyklu ekonomiky. Ta je aktuálně v růstu a nezaměstnanost je na nízkých úrovních. Průměrné mzdy vzrostly za posledních pět let přibližně o 13 tisíc korun, což je právě tou skutečností, která může mírnit dopady zvýšení úrokových sazeb. „Zvýšení sazeb je sice nepříjemné, ale není důvodem k obavám, pokud se udrží nízká nezaměstnanost,“ dodal David Eim.
A jaké lze očekávat navýšení měsíčních splátek? Například u hypotéky ve výši 3 milionů korun na 30 let byla měsíční splátka 11 375 korun. Při současné sazbě 4,5 % ročně, kterou očekáváme po uplynutí fixace, se měsíční splátka zvýší na 14 600 korun. To představuje nárůst o 3 225 koru n měsíčně. Konec fixace se týká hypoték v hodnotě zhruba 150 miliard korun z roku 2020. K tomu přibývá dalších 60 miliard korun pocházejících ze sedmi a osmiletých fixací z let 2017 a 2018. „Pokud vám objemy s končící fixací připadají vysoké, zůstaňte připraveni na rok 2026, kdy se očekává ještě větší nárůst,“ uzavřel David Eim.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Zdravíčko: Přemíra dlouhodobého stresu vyvolává záněty, chřipky i vážnější onemocnění, uvádí vědec (audio)
- Hobby magazín: Chcete mít tropickou strelícii na své zahradě? Vypěstujte si ji podle rad zkušeného zahradníka (audio)
- Poradna: Jak správně čistit a dezinfikovat povrchy v domácnosti, zejména v kuchyni a koupelně? (audio)
- Okolo češtiny: Ten to moc nepotahal aneb slovník dnešní mládeže (audio)
- Čtvrtky 1. a 8. května jsou státní svátky - tento čtvrtek na Svátek práce budou obchody otevřené, na Den vítězství příští týden zavřeno