ČEPS řešila velký výpadek elektřiny, dodávky obnovila během několika hodin
V důsledku pádu fázového vodiče došlo dnes, 4. července 2025, krátce před 12:00 k odpojení vedení V411 přenosové soustavy a následně k výpadku šestého bloku elektrárny Ledvice. V důsledku těchto výpadků došlo k přetížení vedení V208 a k odpojení vedení V401 v rozvodně Krasíkov. Následně nastalo odpojení části přenosové soustavy, což znemožnilo její provoz. Událost postihla 9 stanic přenosové soustavy a výpadky dodávek elektřiny zasáhly Liberecký, Ústecký, Královéhradecký a Středočeský kraj a část Prahy.
Omezena byla výroba přibližně 1 500 MW a spotřeba 2 700 MW. Na základě § 54 zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon, vyhlásil dispečink ČEPS s účinností od 4. července 2025 od 12:00 stav nouze pro celou Českou republiku. Energetici ČEPS okamžitě zahájili činnosti k obnovení dodávek elektřiny.
Ve 14:00 byly plně uvedeny do provozu rozvodny přenosové soustavy zásobující oblast Prahy (Malešice, Chodov, Čechy střed a Řeporyje). Krátce před 15:00 byly pod napětí uvedeny všechny zbývající rozvodny přenosové soustavy.
Rovněž byly neprodleně zahájeny opravy vedení V411, které byly dokončeny krátce po 22:00. Následně dispečink ČEPS ukončil stav nouze pro celou Českou republiku s platností od 5. 7. 2025 00:00.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Jak ochladit domov bez klimatizace: Zastavte spalující žár dřív, než vám projde oknem
- Češi zbytečně předmývají nádobí a myčky používají špatně
- Energetická gramotnost: jak se orientovat v pojmech
- Chaty a chalupy za poslední 3 roky zdražily o 31,4 %. Největším příběhem je ale prudké zrychlení trhu (24.6.2026)
- Čtyři tipy na výběr čerpadla, které si poradí s následky letní bouřky
- GasNet spustil největší zátěžovou stanici pro testování spolehlivosti plynoměrů v ČR. Posiluje nezávislost českého plynárenství a přináší finanční úspory