Putování po projektech: Francouzský park a Oranžérie - zámek Dobřís
Dotace EU, 4.8.2025
Putování po projektech: Francouzský park a Oranžérie - zámek Dobřís
| Typ akce: | Akce pro veřejnost | |
| Termín konání: | 28. 8. 2025 14:00 - 16:00 | Přidat do svého kalendáře |
| Adresa místa konání: | Zámek Dobříš č.p. 1, 263 01 Dobříš | |
| Upřesnění místa / času konání: | 13:50, sraz na nádvoří zámku | |
| Kapacita: | 30 (zbývá volných míst: 30) | |
| Uzávěrka přihlášek: | 27. 8. 2025 14:00 |
Francouzský park v Dobříši patří k nejkrásnějším v Česku a bývá často přirovnáván k slavným zahradám ve Versailles. Přijďte si ho projít s průvodcem a zjistěte, co všechno se při jeho nedávné obnově podařilo.
Komentovaná prohlídka vás zavede na všech pět teras rokokového parku s květinovými ornamenty a pečlivě tvarovanými živými ploty. Uvidíte majestátní fontánu Napájení Héliových koní od Ignáce Františka Platzera, která se po letech dočkala obnovy a je opět plně funkční.
V zrekonstruované Oranžérii vás čeká spousta zajímavostí. Na severní stěně si prohlédnete největší iluzivní malbu ve střední Evropě a zblízka uvidíte i restaurované sochy antických božstev – Apollóna, Artemis, Afroditu a Meleagra.
Součástí Oranžérie jsou dvě interaktivní výstavy pro celou rodinu:
- Tajuplný les, kde děti mohou prolézt jezevčí norou, poznávat obyvatele lesa nebo sledovat krátké filmy,
- Voda, která hravou formou přibližuje koloběh vody, vodní plochy i řemesla spojená s hospodařením s vodou.
Jak pomohly fondy EU?
Mezi lety 2018–2021 prošel celý areál náročnou revitalizací – obnovily se opěrné stěny, závlahový systém a fontány, opravila se střecha a prosklené stěny Oranžérie, zrestaurovaly se čtyři sochy a vznikly nové moderní expozice.
Evropské fondy přispěly částkou 83 843 598 Kč, což pokrylo 85 % celkových nákladů.
Akce je zdarma
Kapacita je omezená – registrujte se předem přes formulář níže. Pokud se formulář nezobrazuje, kapacita je již naplněna.
Těšíme se na vás!
Kontaktní osoba: Annemarie Volinová (e-mail: annemarie.volinova@mmr.gov.cz, tel.: 730 163 079).
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Zůstaly vám po jarním přesazování rostliny navíc? - Swap pokojových rostlin - Městská knihovna Česká Třebová
- Tipy interiérové designérky, jak jednoduše proměnit vzhled bytu
- Dojetí zimních pneumatik i během jara? Při nehodě vás může pojišťovna nemile překvapit
- Pomocníci v boji proti alergiím - Neuklízejte pro návštěvu, uklízejte pro své plíce
- Doktor v mobilu jako firemní benefit? Zájem i obliba roste
- Nová pravidla kolem výstavby budí otázky. Lidé řeší domy, obce i ochranu majetku