0,5 % činí nárůst spotřeby elektřiny při poklesu venkovní teploty o každý stupeň
Spotřeba elektřiny v zimě je v Česku zhruba o 40 % vyšší než v létě a současné mrazivé dny tento rozdíl ještě prohlubují. Vyšší spotřeba se ovšem kryje s vyšší výrobou elektráren, kterým chladné počasí naopak prospívá. Například u jaderných elektráren se díky nižší teplotě vody v terciárním (nejaderném) okruhu zvyšuje výkon bloků až o jednotky megawattů. Obě české jaderné elektrárny Dukovany a Temelín v předchozích dnech zareagovaly na výrazný pokles venkovních teplot přechodem na plný zimní režim. Operátoři upravili nastavení chladicích věží a dalších zařízení tak, aby provoz byl co nejefektivnější.
Martin Schreier
mluvčí, útvar komunikace Skupina ČEZ
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Hodnocení článku
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- ČNB zvýšila sazby navzdory inflaci. Co to znamená pro hypotéky?
- USA chystají masivní úvěry pro jaderné reaktory: Westinghouse může být hlavním vítězem
- Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
- Umíte číst štítky? Průzkum ukázal, že každý čtvrtý Čech si ničí oblečení špatným praním
- Jak lehká střecha urychlí rekonstrukci?
- Češi sdílejí třikrát více elektřiny než v loňském roce. Celkový objem překonal hranici 100 GWh