Realitní poradna - Jsem vlastníkem id. 1/2 rodiného domu s dvěmi byty. Druhou polovinu vlastní vzdálená příbuzná (nabytí darem). Mojí polovinu …

Otázka: Jsem vlastníkem id. 1/2 rodiného domu s dvěmi byty. Druhou polovinu vlastní vzdálená příbuzná (nabytí darem). Mojí polovinu obývá matka - má zde věcné břemeno bytu. 2. pol. obývá spoluvlastnice, dnes provdaná s dvěmi dětmi. Její manžel provádí na nemovitosti stavební úpravy bez mého vědomí. Dospěl sem k názoru, že jediné řešení je soudem zrušené podílové spoluvlastnictví s finanční náhradou z mojí strany. Chtěl bych se zeptat, zda soud přihlíží k tomu, že polovinu kterou chci získat obývá čtyřčlená rodina s malými dětmi? A druhý dotaz, pokud ano, může být řešením, že nabídnu výměnou za id. 1/2 (byt 2+1) můj byt v OV (5+1) a doplatek cca 500 000 kč? A poslední dotaz - manžel spoluvlastnice nemá k nemovitosti žádný právní vztah, nedalo by se jeho jednání (stavební úpravy společných částí domu) klasifikovat jako poškozování cizí věci? Předem díky za odpovědi. (Kontakt by Google)
 
Odpověď: Právní úpravu Vašeho problému najdete v občanském zákoníku, konkrétně v § 136 až 142. O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikostí podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud. Pokud tedy spoluvlastník provádí stavební úpravy na společné věci, tak o těchto úprav byste měli rozhodnou společně a pokud existuje specifikace, který spoluvlastník je oprávněn užívat ten který byt, tak byste měli mít právo v rámci řízení u stavebního úřadu k věcí vyjádřit. Pokud jde o jednání manžela spoluvlastnice, tak by mohl jednat na základě plné moci anebo jiného podobného úkonu a také záleží, kde je veden jako stavebník v rámci stavebního řízení. Pokud tedy hodláte zrušit podílové spoluvlastnictví a provést finanční vypořádání, tak to záleží také pouze na Vaši dohodě. Pokud se nedohodnete, tak mate právo podat návrh na soud, aby soud rozhodl a zrušení spoluvlastnictví a o finančním vypořádání. Soud samozřejmě bude přihlížet ke všem okolnostem, které mohou mít dopad na zrušení spoluvlastnictví, velikost podílů, účelné využití domu a samozřejmě i na to, že se jedná o rodinu s dětmi. Pokud děti chodí poblíž do školy a oni nebudou souhlasit s Vámi nabídnutým bytem, tak by to mohl být problém. Je skutečně nejlépe pokusit se dohodnout se s druhou stranou tak, aby to vyhovovalo oběma stranám. Soud může být zdlouhavý a finančně náročný a výsledek nemusí být, vzhledem k okolnostem, jistý. Ale pokud to jinak nejde, tak je to samozřejmě jedno z řešení.