Ministr Jankovský a předseda Sdružení nájemníků představí plán na pomoc nájemníkům v příštím roce
PRAHA (MEDIAFAX) - Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) a předseda Sdružení nájemníků (SON) Milan Taraba představí plán na pomoc nájemníkům v příštím roce, kdy v řadě bytů skončí deregulace nájemného. Oba zmínění vystoupí na úterní tiskové konferenci v budově ministerstva pro místní rozvoj.
Jankovský se s Tarabou již dříve dohodli, že SON poskytne prostřednictvím svých terénních pracovišť pomoc nájemníkům, kteří si nebudou vědět rady s novou právní realitou, která od počátku příštího roku nastane.
S koncem letošního roku totiž ve všech městech - s výjimkou statutárních - přestává platit tzv. zákon o jednostranném zvyšování nájemného, fakticky tedy končí deregulační proces. Zatím však není zřejmé, co bude od příštího roku následovat, protože projednávaná novela občanského zákoníku, která tento stav má řešit, s největší pravděpodobností do konce roku schválena nebude.
Pokud by ovšem novela platit skutečně nezačala, hrozí stav právního vakua. "V současném občanském zákoníku je totiž napsáno, že výše nájemného se sjednává podle zvláštního právního předpisu. Ten ale od začátku příštího roku nebudeme v mnoha případech mít, protože pro některé domy přestane platit zákon o nájemném," vysvětlil Mediafaxu již dříve ministr Jankovský. "Vypadá to, že my teď děláme všechno špatně, ale o deregulaci se vědělo už dávno a ten zákon měl dávno existovat. Teď prostě zachraňujeme, co se dá," dodal ministr.
Premiér Petr Nečas (ODS) zároveň na tiskové konferenci uvedl, že i kdyby novela platit nezačala, je problém právně řešitelný. Konkrétnější vyjádření však neposkytl.
Novela by občanský zákoník mimo jiné rozšířila o ustanovení, podle něhož v případě, že se smluvní strany nedohodnou, určí výši nájemného soud. To se nelíbí členům Sdružení majitelů domů (OSMD), kteří varují, že může dojít k zahlcení justice, která nápor žalob o určení výše nájemného nezvládne.
"MMR uvádí jako počet bytů s regulovaným nájemný celkem 750.000 bytů. Pravděpodobně jich je méně, snad tak 700.000, a to právě s ohledem na narovnávání cen. I v případě, že by však bylo 700.000 bytů s regulovaným nájemným a v pouze deseti procentech nedošlo k dohodě, znamenalo by to, že navíc k zátěži soudů stoupne nápad o dalších 70.000 žalob. To je číslo, které je schopno zásadním způsobem ohrozit fungování justice," uvedla na svém blogu advokátka OSMD Klára Samková.
Proti novele se již postavil i čestný předseda SON Stanislav Křeček (ČSSD), který novelu označil za zcela asociální. Kladného přijetí se vládnímu návrhu nedostalo ani od komunistů, kteří připravili vlastní návrh zákona. Tento návrh počítá se zachováním regulovaného nájemného i v dalších letech a ve středu by se jím měla zabývat vláda.
Jiří Táborský, taborsky@mediafax.cz
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- Českomoravská Nemovitostní dokončila svou největší akvizici nemovitostního portfolia v hodnotě několika miliard korun
- V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční
- Jaký byl vývoj trhu hypoték, realit a pojištění v roce 2024? Objem nových hypoték překoná výsledky za poslední dva roky
- Rok stabilizace a růstu: Co přinese českému realitnímu trhu rok 2025?
- Fiala: Pracujeme na úpravě Green Dealu. Navrhujeme odložit zavedení systému emisních povolenek pro budovy a auta
- Premiér Fiala: Odmítáme návrh Evropské komise na další zpřísnění klimatických cílů pro rok 2040 na úroveň 90 %