Plastová okna: na co si dát pozor při předání hotových plastových oken

Investice do rekonstrukce rodinného či bytového domu je sama o sobě velice finančně náročná, nehledě na náš čas a vloženou energii. Významnou položku v rozpočtu pak zabírá výměna oken. Ve většině případů nezvládneme rekonstruovat okna svépomocí. Nejlepší je vybrat si dodavatele, který zajistí kompletní dodávku požadovaných výrobků, včetně jejich zabudování a zajištění všech souvisejících prací. Hlavní výhoda tohoto postupu je prodloužená délka záručních podmínek, kterou většina firem spojuje právě se zabudováním výrobků do staveb. Při výběru dodavatele dbejte hlavně na reference a historii společnosti. U větších a dlouhodobě působících dodavatelů na trhu je lepší šance, že budou schopni zajistit pozáruční servis a případné opravy výrobků i ve vzdálenější budoucnosti. Na co bychom si měli dát pozor, abychom z nových oken měli radost a žádné starosti navíc?              

Jak rekonstrukci ošetřit smluvně?

Nejčastěji jsou stavební a rekonstrukční práce okolo domu zachyceny ve smlouvách o dílo. Nejinak tomu bývá u výměny starých oken a dveří za nová plastová či hliníková. Vedle právních náležitostí by smlouva měla obsahovat také přesnou specifikaci dodávky výrobků a sjednaných prací spojených s výměnou oken a dveří (například demontáž, montáž, montáž příslušenství k oknům, zednické práce, montáže vnitřních a venkovních parapetů, výmalby, likvidaci odpadů, popřípadě nadstandardní úklid a tak podobně), jednotlivě oceněných a s popisem rozsahu. Díky tomu zákazník přesně ví, za co a v jakém rozsahu investuje své peníze.

Jak probíhá výměna

Opravdoví profesionálové zkontrolují před začátkem prací celý prostor, zejména zakrytí podlah a nábytku. Případné nedostatky odstraní, aby minimalizovali riziko poškození majetku zákazníka. Nejprve probíhá demontáž starých oken vysazením okenních křídel, rozřezání rámů a vylámání okenních rámů ze zdiva. Příprava k instalaci nových oken zahrnuje zejména začištění stavebního otvoru, úklid sutě, ometení a penetraci otvoru. Na rámy se nalepí z interiéru parotěsné a z exteriérové části paropropustné pásky. To zaručí funkčnost tepelné izolace a zabrání tvorbě plísní. Dalším krokem je usazení okenního rámu, jeho vyvážení, ukotvení do stavební konstrukce, nalepení exteriérové paropropustné pásky na zdivo, připevnění okenních křídel, zapěnění rámu a nalepení interiérové parotěsné pásky. Montáž výrobků je ukončena seřízením a odzkoušením funkčnosti výrobků. Nakonec přijdou zednické a malířské práce.

Finální práce zahrnují i úklid

Zcela samozřejmé je provedení hrubého úklidu, odstranění nečistot a vyčištění prostor okolo oken jak venku, tak v interiéru. Montážní parta na závěr ověří úplnost a kvalitu zhotoveného díla a předvede zákazníkovi funkčnost nainstalovaných oken a kvalitu provedení zednických prací. Profíci a zákazník pak společně provedou předání hotového díla a sepíší předávací protokol.

Předání hotového díla

„Před předáním díla musí dodavatelská firma odstranit ochranné fólie z výrobků, aby mohl zákazník zkontrolovat povrchovou úpravu. V případě poškození se o rozsahu poškození provede zápis do předávacího protokolu. Stejným způsobem se provádí vizuální kontrola skleněných výplní dodávaných výrobků. Při přejímce se provádí kontrola seřízení a funkčnosti otvírání křídel, popřípadě funkčnost vnitřních žaluzií, upevnění sítí proti hmyzu a podobně. Dále je nutno zkontrolovat provedení zednického zapravení, montáže vnitřních a venkovních parapetů,“ uvádí Jan Kasarda, odborník na realizaci staveb společnosti RI Okna.

U zednických prací se většinou vizuálně kontroluje povrchová úprava nových omítek, rovinnost omítek a stejnotvarost ostění. U parapetů vnitřních se kontroluje rovinnost montáže (doporučuje se mírný spád do místnosti od okna přibližně 1°-2°), u venkovních parapetů se kontroluje dostatečné vyspádování od okna (doporučuje se 5°-6 °), dále je potřeba zkontrolovat napojení parapetů na stavební konstrukce (provedení tmelení popřípadě zapravení omítkovinou), napojení se kontroluje na venkovním a vnitřním ostění, ale i pod parapetem. Zjištěné nesrovnalosti se můžou odstranit (přemontování, oprava tmelení a podobně).

„V případě závad, které se v okamžik převzetí díla nedají odstranit, doporučuji všechny závady s popisem rozsahu poškození zapsat do předávacího protokolu,“ uvádí Jan Kasarda, odborník na realizaci staveb společnosti RI Okna.

Forma provedení předávacího protokolu jednotlivých dodavatelů je rozdílná a není stanoven jednotný vzor. Předávací protokol by však měl obsahovat minimálně tyto údaje: identifikaci zakázky (číslo smlouvy), identifikaci zákazníka (jméno a příjmení, adresa, popřípadě adresa stavby, telefonní kontakt), provedení rozsahu prací (nejlépe vypsané provedené, nebo neprovedené práce uváděné ve smlouvě o dílo), kontrolní záznam o zabudování výrobků (použité materiály izolantu, druhy použitých parotěsných a paropropustných pásek, přesnost zabudování výrobků, způsob kotvení výrobku, počet a rozmístění kotvících bodů, seřízení a funkčnost výrobků), zjištěné vady, převzaté dokumenty, v neposlední řadě datum a podpisy předávajícího a přejímacího.

„Datum převzetí je důležité, od tohoto data začíná zákazník dílo užívat a začíná plynout záruční doba. Zhotovitel by měl zákazníkovi předat Návod na užití a údržbu a CE prohlášení o vlastnostech dodávaných výrobků,“ uvádí Jan Kasarda, odborník na realizaci staveb společnosti RI Okna.

Likvidace starých oken

Většina dodavatelů na trhu nabízí zákazníkům možnost zajištění ekologické likvidace odpadů. Stará demontovaná okna, stavební materiál a suť odvezou montéři k jejich ekologickému odstranění a vy se můžete těšit z nových oken, která dotvoří celkový vzhled vašeho interiéru.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky