Češi jsou národem marodů, jaké nemoci letos potrápily nejvíc lidí
Češi už letos promarodili téměř 14 miliard korun! Každý člověk v průměru prostonal pět dnů, nejčastěji kvůli nemocím dýchácích cest. Počet vydaných neschopenek meziročně vzrostl o deset procent.
Češi promarodili jen od ledna do září neskutečných 53 milionů dnů. Tento údaj je pro mnoho lidí opravdu těžko představitelný, vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení.
Nejkratší dobu trávili na neschopence pojištěnci v Praze, kteří stonali v průměru 33 dnů, naopak nejdéle se doma léčili marodi ve Zlínském kraji a to 51 dnů.
Lidé si letos vzali kvůli nemoci téměř 1,3 miliony dočasných pracovních neschopenek, což je meziročně o devět procent více. Na nemocenském se tak za tři čtvrtletí vyplatilo téměř 14 miliard korun.
Nejčastěji lidé v Česku trpěli nemocemi dýchací a pohybové soustavy. Dohromady kvůli tomu bylo na neschopence 57 procent lidí! Z toho až deset procent dospělých a pětina dětí onemocní chřipkou. Každoroční chřipková epidemie podle hygieniků dorazí opět kolem Vánoc.
Nejdéle se Češi letos zotavovali z tuberkulózy (211 dnů), jen o něco kratší dobu trvala léčba onkologických onemocnění (182 dnů). Nejméně času potřebovali na zotavenou lidé s trávicími problémy (29 dnů).
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Středočeské příběhy: Vlastimil Cífka shromáždil velkou sbírku pivních suvenýrů (audio)
- Smyslně a žensky: Smyslný interiér tvoří především detaily
- Leden je ideálním měsícem pro plánování svatby
- Vánoční stromky do popelnic nepatří
- Vesmírný dalekohled Jamese Webba není na oběžné dráze kolem Země jako Hubbleův vesmírný dalekohled (video)
- Kvalitní spánek začíná u kvalitního povlečení. Proč se laciným lůžkovinám raději vyhnout?