Kvalitní vzduch: kvalita vzduchu ovlivňuje naše zdraví, koncentraci i únavu
Vzduch ve vnitřních prostorách obsahuje velké množství škodlivých látek – prach, viry, bakterie, roztoče a jejich trus, ale i rozpouštědla či těkavé organické sloučeniny, které se uvolňují například z přípravků na úklid. V létě jsou to navíc pyly, v zimě smog. Vzduch se sice do budov dostává z venkovního prostředí, koncentrace škodlivých látek je ale ve vnitřních prostorách dvakrát až pětkrát větší než venku.
Abychom předešli vysoké koncentraci škodlivých látek uvnitř budov, je velmi důležité správně a pravidelně větrat, a to každý den. Nestačí otevřít pouze „ventilačku“, okno by mělo být otevřeno dokořán. V zimě stačí větrat pět minut, v létě můžeme nechat okno otevřené klidně půl hodiny. Větrání má vliv nejen na škodlivé látky, ale také na teplotu a vlhkost. V letních měsících by teplota uvnitř budov neměla přesáhnout 26 °C, v zimě by se měla pohybovat okolo 22 °C. Vlhkost je třeba udržovat okolo 40 %. Nadměrně vlhké prostředí totiž podporuje vznik plísní, které mohou vést k vážným zdravotním potížím. S teplotou, vlhkostí i škodlivými látkami vám může efektivně pomoci klimatizace. Například klimatizační jednotka Ururu Sarara od společnosti Daikin kromě funkce chlazení a vytápění obsahuje i čističku vzduchu a systém zvlhčování a odvlhčování.
Kvalita vzduchu má vliv na koncentraci a únavu
Kvalita vzduchu však neovlivňuje jen naše zdraví. Málokdo ví, že má vliv i na pracovní nasazení a koncentraci. Ve velkých kancelářích, a nejen tam, často dochází ke sporům kvůli větrání v místnosti a klimatizacím. Někomu vyhovuje pracovat při zapnuté klimatizaci, někoho zase pohání k lepším pracovním výkonům čerstvý vzduch zvenku. V zimních měsících vznikají konflikty ohledně větrání kvůli studenému vzduchu venku. V kancelářských prostorách, tzv. open space kancelářích, je obvykle natěsnáno více lidí, než je zdrávo, a vzduch se tak rychle vydýchá. Podle průzkumu společnosti Erste Group Immorent nemůže přímo otevřít okno 13 % pracovníků.
Kvalitu ovzduší by měli pravidelně kontrolovat a podle hygienických norem zajišťovat majitelé budov. K takovým kontrolám však dochází pouze výjimečně až na základě stížností zaměstnanců. Důležitá je nejen optimální teplota, ale i koncentrace oxidu uhličitého, která je v českých kancelářích větší, než by měla být. Kanceláře ve starých budovách, které nejsou architektonicky vyřešené tak dobře jako moderní kancelářské komplexy, nemají dokonce žádnou možnost přímého větrání.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Středočeské příběhy: Vlastimil Cífka shromáždil velkou sbírku pivních suvenýrů (audio)
- Smyslně a žensky: Smyslný interiér tvoří především detaily
- Leden je ideálním měsícem pro plánování svatby
- Vánoční stromky do popelnic nepatří
- Vesmírný dalekohled Jamese Webba není na oběžné dráze kolem Země jako Hubbleův vesmírný dalekohled (video)
- Kvalitní spánek začíná u kvalitního povlečení. Proč se laciným lůžkovinám raději vyhnout?