Nejčastější příčina neplodnosti u žen: Ztráta ovulace
Neschopnost žen otěhotnět může být způsobena několika faktory. Jednou z nejčastějších příčin je ztráta ovulace, kterou trpí kolem 25 % neplodných žen. Jejich vaječníky nemohou tvořit plně vyvinutá vajíčka nebo je neumí uvolnit. Důležitým krokem je vyšetření gynekologem a zjištění, proč k ovulaci nedochází a následná správná léčba potíží.
Během ovulace dochází k prasknutí Graafova folikulu a vyplavení vajíčka z vaječníku. Tato fáze nastává v polovině ovariálního cyklu, čili zhruba 13. - 15. den menstruačního cyklu. Prasknutí folikulu způsobí tlak tekutiny (obsahuje hormon estradiol) a následuje vyplavení zralého vajíčka do vejcovodu. Tam vajíčko čeká na oplodnění spermií cca 12 až 24 hodin. Pokud dojde k oplodnění vajíčka spermií, pokračuje oplodněné vajíčko dále do dělohy, kde se zhruba 7. den po ovulaci uhnízdí v děložní sliznici.
K ovulaci dochází pouze jednou během menstruačního cyklu, výjimečně může dojít k uvolnění více než jednoho vajíčka zároveň. Nejčastějšími příčinami poruchy ovulace jsou syndrom polycystických ovarií, zvýšené hladiny hormonu prolaktinu, špatně fungující štítná žláza, podvýživa nebo naopak nadváha, případně vyšší věk žen. U žen se syndromem polycystických ovarií (PCOS) je potřeba normalizovat hormonální a metabolický profil.
Ženy s PCOS často trpí nadváhou nebo obezitou, ale mohou mít i normální hmotnost. Trápí je také akné a zvýšené ochlupení. Uvedené příznaky jsou však individuální a mohou se u různých žen lišit. Kromě toho se některé ženy trpící PCOS potýkají i s inzulinovou rezistencí. To znamená, že jejich slinivka břišní sice produkuje dostatečné množství hormonu inzulinu, ale buňky tkání na produkovaný inzulin nemají patřičnou odpověď, což může vést k rozvoji diabetu 2. typu.
Léčba syndromu polycystických ovarií probíhá v několika krocích. Prvním z nich je hormonální léčba, jejímž cílem je vyladění hormonální hladiny do optimálních podmínek umožňujících dozrání folikulu a uvolnění vajíčka. Někdy se lékaři přiklání i k chirurgickému řešení. U žen s nadváhou je důležitá redukce hmotnosti, obecně se doporučuje zaměřit se na jídelníček a zařadit také více pohybu. Díky vědeckým studiím byl také prokázán příznivý účinek tzv. inositolů. Jde o méně známé vitamíny patřící do skupiny vitamínů B. „Provedené klinické studie potvrzují, že inositoly, vitamínové faktory skupiny B, podporují zlepšení funkcí ovárií – vaječníků, příznivě působí na zvýšení počtu kvalitních a zralých vajíček a mají pozitivní vliv na úpravu a regulaci cyklu,“ říká MUDr. Pavel Turčan, sexuolog a gynekolog. Běžně ale není možné dostat do těla patřičné množství inositolů v potravě, proto je potřeba je užívat v rámci doplňků, jakými jsou například Inofolic nebo Inofolic Combi pro ženy s nadváhou a obezitou. Inositoly dokáží zlepšit nejen plodnost žen, ale také i mužů. Právě pro ně je určen Folandrol obsahující látky potřebné pro kvalitní mužské reprodukční zdraví.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Nejlepší prevencí Alzheimera je zdravý spánek. Během snění se navíc probouzí imunita i kreativita (Zdravíčko) (audio)
- Nastal čas na podzimní restart - pozornost věnujte hlavně posilování imunity
- Jak překonat podzimní únavu. Zdravé návyky pro lepší náladu
- Podzim ve znamení teplých barev: Jak si zútulnit svůj domov na dlouhé podzimní večery?
- Konstrukce z cihel: Skrytá síla novodobých roubenek
- Trojsklo, nebo dvojsklo? Výběr zasklení ovlivňuje náklady na vytápění i ochranu proti hluku