Klíště může způsobit velmi závažné problémy také u vašeho psa

Jednou z mnohých nepříjemností u psa jsou i častá napadení klíšťaty. Ty na (nechráněného) pejska zaútočí i během krátké procházky. V hlavní sezóně může být infikované až každé čtvrté klíště. Správnou antiparazitární ochranu by tedy neměl podceňovat žádný majitel psa.

Klíšťata jsou parazité, kteří se dokáží ke kůži psa velice rychle přisát. Pokud klíště včas neobjevíme, živí se krví zvířete, a tím na něj může přenášet různá onemocnění. Kvůli stále většímu oteplování se mění i útočnost klíšťat. Nejsou tak pouze záležitostí letních měsíců, ale ochrana před nimi by měla být v podstatě celoroční. Zvířata totiž mohou chytit blechy či klíšťata, i když je venku „jen“ 5 stupňů nad nulou. Navíc se u nás začínají objevovat druhy klíšťat, které byly dříve běžné pouze v teplejších oblastech Evropy.

Jaké nejčastější nemoci může zvíře od klíšťat chytit?

Lymská borelióza

Toto závažné onemocnění postihuje nejen lidi, ale i psy. Lymská borelióza je u nás nejčastějším onemocněním psů přenášeným klíšťaty, přenáší ji klíště obecné. Psi mohou být najednou napadeni velkým množstvím klíšťat. A riziko infekce je tak bohužel velmi vysoké, protože více než 20 % klíšťat může být boreliózou infikováno. U tohoto onemocnění nemusí pes vykazovat známky nemoci až několik měsíců od infekce. Příznaky onemocnění jsou nespecifické: náhlé zhoršení celkového zdravotního stavu, někdy vysoké horečky, zánět kloubů (otoky, kulhání), malátnost, zvětšení mízních uzlin, zvracení, nechutenství, úbytek hmotnosti, bolest. Mohou se ale objevit neurologické a srdeční příznaky a někdy může dojít až k velmi těžkému postižení ledvin. Při včasné diagnóze se dá borelióza u psa úspěšně vyléčit antibiotiky.

Ehrlichióza

Ehrlichióza psů se vyskytuje po celém světě, hlavně v teplejších oblastech a patří k velmi častým a nebezpečným bakteriálním onemocněním. Přenáší ho tzv. piják hnědý, který se vzhledem ke klimatickým změnám začíná objevovat i na našem území. K přenosu ehrlichií z klíštěte na psa může dojít již za 3 hodiny po přisátí. Nebezpečí a „rafinovanost“ ehrlichiózy je v tom, že se příznaky nemusí projevit hned. Bakterie mohou být v těle zvířete měsíce i roky bez klinických příznaků. Majitelé psů tak často vyhledají pomoc veterináře až v pozdějším stádiu.

„Akutní fáze nemoci se projevuje horečkou, nechutenstvím psa, těžkým dýcháním či výrazným úbytkem hmotnosti. Ve vážnějších případech může být i krvácení z nozder. Pokud není včas veterinárním lékařem nasazena vhodná léčba, neléčený pes může skončit například i se ztrátou zraku.  V současné době není žádná účinná vakcinace pro psa, která ochrání před ehrlichiózou. Nejdůležitější a nejbezpečnější je proto celoroční prevence psa proti klíšťatům, abyste onemocnění předešli. V tomto ohledu například spolehlivě pomůže ektoparazitický přípravek Arpalit Neo,“ říká veterinární lékařka MVDr. Renáta Valášková ze společnosti Aveflor.

Anaplazmóza

Zatím u nás nepříliš rozšířené onemocnění je anaplazmóza psů. Jedná se o závažné bakteriální onemocnění, které na psa přenese nakažené klíště (klíště obecné). Klíště musí být přisáté 24–48 hodin, aby došlo k přenosu onemocnění. Při pozdní diagnóze může onemocnění psům způsobit těžké záchvaty. Anaplazmóza může probíhat bez příznaků nebo se u psů projevuje horečkou, nechutenstvím, bolestí kloubů (podobné artritidě), zvracením, průjmy, poruchami srážení krve i záchvaty. Pro psy, kteří jsou často v přírodě (např. lovečtí), je celoroční ochrana proti klíšťatům nezbytná.

Babezióza

Mezi další nemoci, které na psy přenášejí klíšťata, je babezióza. Onemocnění je časté v jižních oblastech Evropy, objevuje se ale už i na jižní Moravě. Přenašečem je klíště piják lužní. Prvok Babesia u zvířete napadá červené krvinky a může vyvolat chudokrevnost. Projevuje se například bledými dásněmi, slabostí, nechutenstvím či zvracením, horečkou, krváceninami na sliznicích či žloutenkou.  Těžký průběh u babeziózy může vypadat jako u malárie – vysoké horečky, zimnice a nevolnosti. Onemocnění může ale probíhat i bez příznaků. Babeziózu může klíště přenést i na člověka.

„Častým projevem je i vysoká únava zvířete. U štěňat či imunitně oslabených pejsků může onemocnění končit až smrtí. Léčba je finančně velmi nákladná, protože se používají antibabeziální přípravky, které nejsou na našem trhu běžně k dostání. U vážných případů je nezbytná i opakovaná krevní transfúze, případně další podpůrná terapie jater a ledvin. Důležité je proto opět co nejvíce dbát na preventivní ochranu zvířete ve formě vhodných antiparazitik. Ty zajistí rovnoměrnou ochranu psů proti klíšťatům po celém těle,“ dodává veterinární lékařka MVDr. Renáta Valášková.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky