Letní hrozba klíšťat, které se dá vyvarovat
V teplém počasí se nikdo nechce přehřívat v dlouhých kalhotách a mikině. Odhalujeme tak kůži a chodíme v krátkých kalhotách či sukních a s holými pažemi. Tím však dáváme prostor k útoku malinkých, ale velmi zákeřných parazitů – klíšťat. Jak je od sebe můžete odehnat?
Asi nikdo na světě nemá rád klíšťata. Už jen představa, že je do vás něco zakousnuté, není příliš oslňující, navíc však tito parazité s sebou nesou riziko přenosu nějaké nemoci. Mezi nejznámější a nejčastější choroby, které klíšťata přenášejí na člověka, patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Borelióza může sama spontánně odeznít nebo se dá léčit antibiotiky. Encefalitida však dokáže nemocného pěkně potrápit, nejčastěji postihuje centrální nervovou soustavu a je důležité nepodcenit léčbu.
Při nalezení zakousnutého klíštěte je nutné jej co nejdříve odstranit. Ideální ovšem je, aby se na nás klíště vůbec nepřisálo. Tomu mohou pomoci různé repelenty a také dlouhé oblečení – například do lesa, který je domovem mnoha druhů hmyzu, je proto nejlepší chodit v dlouhých nohavicích i rukávech. Zároveň si můžeme pomoci užíváním B-komplexu, který funguje jako bezbolestná prevence proti nepříjemnému hmyzímu kousanci. „Vitaminy skupiny B sice užíváme vnitřně, ale vstřebají se i do kůže, kterou prostupují a specificky voní. Člověk nic necítí, ale klíšťatům je tento odér tak nepříjemný, že takového člověka ignorují a nepřisají se na něj,“ vysvětluje Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.
Pro nejlepší efekt se doporučuje užívat doplňky stravy obsahující B-komplex nějakou dobu před klíšťovou sezonou, která bývá na přelomu jara a léta a následně pak na podzim po prázdninách. Tyto vitaminy najdete i v řadě potravin, například v mase, ořechách či pivovarských kvasnicích. Když budete dbát na dostatečnou prevenci, nemusí vás žádné přikousnuté klíště děsit a trápit.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Podpora bydlení v Česku nerozšiřuje nabídku. Potřebujeme nastartovat obecní bydlení, říká Prokop (audio)
- Budňanská skála v Karlštejně je geologický unikát. Nabízí pohled na hranici dvou vývojových období (Výlety) (audio)
- Petr Fischer: Může dětem vadit, že neumí ve škole držet tužku? (Názory a argumenty) (audio)
- Advent v Livignu: Tradiční oslavy a kouzlo Vánoc v srdci italských Alp
- I v českých hotelech by se během příštího roku mohla objevit robotická recepční (Věda Plus) (audio)
- Kladivo na influencery? Bouře kvůli registracím (Vinohradská 12) (video)