Vodovodní škody: zrádný (nejen) zimní nepřítel
Vodovodní škody jsou pro pojišťovny nejčastější pojistné události. Zima s náhlými a výraznými teplotními výkyvy působícími neblaze na vodovodní potrubí patří k „největší sezóně“ takových patálií. Přitom ztráty z týdny či dokonce měsíce neodhalené závady na vodovodním potrubí, z něhož vytéká stále voda, může dosáhnout desítek i stovek tisíc korun. A vzniklou škodu hradí odběratel. Vyplatí se proto prevence i odpovídající pojištění.
Vedle škod z mrazu jsou časté i případy vadných přepadových ventilů u bojlerů nebo trhliny zpuchřelých tlakových hadiček u záchodu, praček a myček. Škody, které unikající voda z nich způsobí, mohou být v řádech několika desítek tisíc korun, ale i mnohem vyšší. Za hodinu mohou do bytu natéct stovky litrů vody. „Nebezpečné jsou i úniky z podlahového topení. Další nebezpečí skrývají velká akvária nebo nešikovně ucpané odpady,“ doplňuje Jiří Moravec, manažer likvidace škod z neživotních pojištění UNIQA.
Více než polovina domácností takovému problému už někdy čelila. A 2/3 škod vznikly kvůli prasklému vodovodnímu potrubí. Přitom 4 z 10 závad jsou odhaleny až s časovým odstupem, kdy vzniknou velké ztráty.
Mráz versus vodovodní potrubí
Přichází zima a s ní dodatečná rizika. Je užitečné jim věnovat dostatečnou péči a předcházet nákladným potížím. Vodovodní potrubí musí být uloženo v zemi v nezámrzné hloubce, minimálně 80 centimetrů pod povrchem. Problematické mohou být i rozvody ve sklepích, vodoměr nebo místa, kde přípojka vchází do domu, případně venkovní potrubí s kohoutky u domu.
Venkovní potrubí se musí zateplit izolačním materiálem nebo ovinout dostatečně textilní látkou. Na víko vodoměrné šachty se pokládá silná polystyrenová deska, případně jiná improvizovaná izolační vrstva bez omezení přístupnosti. Prostory uvnitř objektů by měly být temperovány tak, aby tam nepronikl zrádný mráz.
Nejčastěji vznikají zimní škody mrazem u sezónních rekreačních objektů. Typické je nedokonalé nebo jinak zanedbané vypuštění topné soustavy – voda pak mrazem roztrhá trubky a když se oteplí, následně poškodí dům i domácnost.
Pojišťovny hlásí, že nejhorší a nejdražší bývají havárie, které se stanou v době, kdy v domě či v bytě nikdo není. „Neodhalí-li se únik záhy, může dojít k poškození omítek, tapet či podlah, ale zkáza může zasáhnout i spotřebiče, nábytek, obrazy či oblečení. Mohou utrpět i předměty sentimentální hodnoty, jako třeba historické rodinné fotografie,“ přibližuje možné následky Moravec.
Pokud nastane únik vody ve vícepodlažním obytném domě, lze s prodlevou vytopit i několik spodnějších pater včetně sklepů. Pak bývá zapotřebí vodu odsát čerpadly a snížit vlhkost speciálními odvlhčovači. To může trvat týdny. A pak přijde výměna podlahových krytin, ošetření prosáklého zdiva, boj s plísní a vymalování či tapetování celé domácnosti. K tomu je navíc potřeba počítat s tím, že vytopená domácnost je často na určitou dobu neobyvatelná. Takže stojí za to se před takovými „zážitky“ ochránit – jak správnou údržbou a prevencí, tak i pojištěním.
Jak předcházet škodám a ztrátám
„Nezanedbávejte údržbu a včas provádějte výměnu hadic k bateriím a WC. Lze říci, že životnost těchto hadic je přibližně 5 až 7 let. Pokud máte ještě staré plastové tlakové hadičky, vyměňte je co nejdříve. Existují i moderní technologie, které mají za úkol minimalizovat riziko vzniku škod, jako je například systém Aqua-Stop u praček a myček nádobí nebo bezpečnostní senzory na tlakové ventily a potrubí. Při změnách sezón myslete také na řádné zabezpečení potrubí a topení proti zamrznutí. U bazénů dbejte na pravidelnou kontrolu přívodu a utěsnění bazénu,“ doporučuje Moravec z UNIQA.
Jak se vyhnout vodovodním škodám:
- Vypínejte hlavní přívod vody, pokud opouštíte objekt na delší dobu, třeba jen na víkend. Před zimou na chatách a chalupách nezapomeňte včas důsledně vypustit celý systém s vodou, případně napusťte nemrznoucí směs do systémů.
- Pravidelně kontrolujte přívodní a odvodní hadice u myčky a pračky a hadičku u záchodu. U pračky, raději uzavírejte přívod vody po každém praní.
- Nenechávejte běžet myčku a pračku v době, kdy není nikdo doma.
- Kromě hadic a hadiček prověřujte i utažení a těsnost spojů.
- Pravidelně čistěte odpady a sifony. Nesplachujte do záchodu to, co tam nepatří.
- Nechte rezervní klíče od objektu u rodinných příslušníků nebo sousedů, kteří by mohli provádět kontrolu a v případě havárie zasáhnout rychleji. Musíte je předem obeznámit s umístěním uzávěrů vody.
Pojištění
Proti pojistným událostem se lze chránit v pojištění domácnosti i nemovitosti (zpravidla dojde ke škodě na obojím zároveň), nicméně je třeba počítat s tím, že při vyřizování škody může pojišťovna kontrolovat, jakou údržbu poškozený preventivně dodržoval.
Pokud ke škodě na potrubí dojde, je třeba mít na paměti, že pojištění kryje náklady na účelnou opravu, nikoli na kompletní renovaci prostor i mimo místo poškození. Nelze tedy počítat s tím, že pojistné plnění uhradí například i novou dlažbu a obklady ve větší než nezbytně nutné ploše.
„Pro případ poškození majetku třetích osob (třeba vodou uniklou do spodních pater domu) slouží pojištění odpovědnosti. To je zpravidla zahrnuté k pojištění nemovitosti (chalupy, rodinného domu, bytu, domácnosti), ale lze ho sjednat i samostatně. Pojistit lze i finanční výdaje za ztrátu vody, která zbytečně vytekla právě při nečekané havárii rozvodů. A konečně pojišťovna umí hradit částečně i náklady na náhradní ubytování v situacích, kdy je stav domácího zázemí po vodovodní škodě havarijní,“ vypočítává pomoc z pojištění Moravec.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Smyslně a žensky: Smyslný interiér tvoří především detaily
- Leden je ideálním měsícem pro plánování svatby
- Vánoční stromky do popelnic nepatří
- Vesmírný dalekohled Jamese Webba není na oběžné dráze kolem Země jako Hubbleův vesmírný dalekohled (video)
- Kvalitní spánek začíná u kvalitního povlečení. Proč se laciným lůžkovinám raději vyhnout?
- Hobby magazín: Tři keře nabušené vitamíny: šípek, rakytník a aronie (audio)